Nakon nedavne reakcije Udruženja poslodavaca FBiH, koje je, zbog rasta cijena, privredne subjekte pozvalo da ne potpisuju nove ugovore o isporuci, iz „Elektroprivrede BiH“ (EPBiH) nismo dobili precizan odgovor na pitanje za koliko će cijene struje za privredu biti uvećane.
Donesene mjere
Iz ove kompanije podsjećaju da se, u skladu sa Zakonom o električnoj energiji FBiH, količine i cijene isporučene električne energije slobodno dogovaraju i ugovaraju.
- Vlada FBiH može proglasiti stanje ugrožene sigurnosti snabdijevanja zbog poremećaja u isporuci, nedovoljne ponude električne energije ili nastupanja drugih vanrednih okolnosti. U tom slučaju Vlada FBiH može, između ostalog, propisati način i uvjete za formiranje i kontrolu cijena.
Kontrola cijena tržišnog snabdijevanja električnom energijom nije u nadležnosti „Elektroprivrede BiH“. Ako Vlada FBiH donese mjere kontrole cijena za 2024. godinu, „Elektroprivreda BiH“ će ih svakako provoditi - navode iz Sektora za komunikacije EPBiH.
Na pitanje hoće li rasti cijene struje za građane, odgovaraju da takav zahtjev nije podnesen, ali da su u toku pripreme za izradu elektroenergetskog bilansa i modela prihodovnih stavki za plan poslovanja za naredne tri godine.
Iz „Elektroprivrede BiH“ navode da je gubitak od 55,11 miliona KM u prvih osam mjeseci ove godine uzrokovan energetskim, cjenovno-troškovnim i drugim okolnostima te da će do kraja godine on dostići 80 miliona KM.
Bez reakcije
Negativno poslovanje, pojašnjavaju, uzrokovano je kontinuiranim smanjenjem isporuka uglja iz rudnika Koncerna, povećanjem cijene uglja i troškova njegovog prijevoza, smanjenjem proizvodnje električne energije i prodaje viškova, izuzetno sušnim periodom u septembru i oktobru. Porasla je i potrošnja struje za potrebe grijanja i hlađenja. O kompletnoj situaciji i finansijskom položaju kompanije, podsjećaju, detaljno je informirana i prethodna Vlada FBiH, koja je upozorena na neizbježne gubitke, no reakcije nije bilo.
Problem radnika
Istovremeno, rudnici se suočavaju s nekontroliranim rastom troškova repromaterijala i energenata, povećani su i troškovi radne snage jer su plaće radnika u posljednje tri godine nekoliko puta rasle, učestale su blokade računa, intenziviran odlazak proizvodnih radnika.
- Ukupan broj radnika u svih sedam rudnika Koncerna EPBiH je 5.671. Optimizacija organizacionih procesa u rudnicima predvidjela je 5.334 radnika neophodnih za rad u osnovnoj djelatnosti. Kvalifikaciona struktura radnika u rudnicima je veoma nepovoljna. Od 5.671 radnika njih 1.417 su invalidi druge kategorije i ne mogu se uposliti adekvatno stručnoj spremi. Ako se tome doda činjenica da radnici u značajnoj mjeri koriste bolovanje, procesi rada se veoma teško organiziraju - kažu za “Avaz” iz EPBiH.