U ovom izdanju feljtona analiziramo političko djelovanje Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD). Teško da je ikad iko u historiji BiH napravio politički zaokret kao što je Savez nezavisnih socijaldemokrata. Svima je manje-više poznato koje politike i vrijednosti danas personificiraju ova stranka i njen vođa Milorad Dodik.
A, opet, nekako je vrlo teško definirati šta ta stranka jeste. Ona je nesumnjivo nacionalistička, štaviše, jedan od bastiona srpskog nacionalizma danas ne samo u BiH nego i šire koji istupa kao dežurni zaštitnik srpskih interesa, vrijednosti, tradicije, itd... Kako nacionalizam na ovim prostorima teško odnosno nikako ne ide bez crkva/džamija tradicije, tako je ta stranka postala u međuvremenu i čuvar crkve, veliki zaštitnik srpskih tradicionalnih vrijednosti, svetosti porodice, saveznik Rusije, protivnik LGBTQ propagande i štetnih utjecaja sa Zapada...
No, ta je stranka, prije svega, danas jedan veliki biro za zapošljavanje koji kontrolira resurse i ekonomiju u manjem entitetu, a u koji pučani RS, najprije, ulaze iz golog interesa – da dobiju posao, uhljebe svoje dijete, osiguraju subvenciju za biznis...
A počelo je potpuno drugačije. SNSD je, uistinu, u jednom trenutku svoj životni put počeo kao socijaldemokratska, proevropska i progresivna stranka. Od svega je na kraju ostao samo populizam.
Paradoksalno je da je Bosna i Hercegovina u devedesetim imala daleko demokratičniju scenu nego što je to danas slučaj.
Priča iz Laktaša
Postojanje SNSD-a neodvojivo je, zapravo, od životnog vijeka njegovog osnivača i do sada jedinog predsjednika Milorada Dodika. Početkom devedesetih, kada su se narodi u BiH na prvim demokratskim izborima popisivali u svoje nacionalne stranke i tabore, Milorad Dodik našao se na suprotnoj strani.
Nakon što je od 1986. do 1990. obnašao poziciju predsjednika Skupštine opštine Laktaši, Dodik se 1990. uključio u Savez reformskih snaga Ante Markovića, čije je politike tada zdušno podržavao. Ova stranka zalagala se za očuvanje Jugoslavije i multietničkog karaktera BiH te kretanje ka Zapadu. Na prvim višestranačkim izborima u Bosni i Hercegovini izabran je za zastupnika Skupštine SRBiH.
S početkom rata u BiH, Dodik se, sa srpskim zastupnicima, povukao iz Sarajeva te postao zastupnik „Skupštine srpskog naroda u BiH“, gdje je s nekolicinom djelovao kao nezavisni zastupnik, mimo SDS-a. U to je vrijeme osnovao Klub nezavisnih poslanika u Skupštini, koji se suprotstavio politici Srpske demokratske stranke. Dodik se, nasuprot SDS-a, uime ovog kluba tada zalagao za prihvatanje svih mirovnih sporazuma i okončanje rata u Bosni i Hercegovini.
Upravo će ovaj nezavisni politički klub nakon rata biti okosnica nove političke partije. Osnivački sabor Nezavisnih socijaldemokrata, na kome su izabrani organi stranke, održan je 10. marta 1996. godine. Za prvog predsjednika stranke izabran je Milorad Dodik. Iako je tada medijska scena u RS bila pod potpunom kontrolom SDS-a, Dodik je već na izborima 1996. uspio ostvariti uspjeh, SNSD postaje parlamentarna stranka i u Narodnoj skupštini Republike Srpske i u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine.
Događaj koji će Dodiku posebno ići naruku je rascjep koji se desio u Srpskoj demokratskoj stranci (SDS). Vladajuća stranka u RS se podijelila na tzv. zapadno krilo, koje je predvodila Biljana Plavšić i koja je počela zagovarati otvaranje ovog entiteta ka svijetu te je optuživala rukovodstvo SDS-a za teški kriminal i korupciju, te tzv. istočno krilo, koje je predvodio Momčilo Krajišnik. Sukob je, pored ovog, poprimao i regionalni karakter, s obzirom na to da je Plavšić institucije RS s Pala namjeravala prebaciti u Banju Luku, čemu se Krajišnikova struja oštro protivila.
Saradnja s Plavšić
Ovo će u konačnici dovesti do izlaska Plavšić iz SDS-a i formiranja Srpskog narodnog saveza. Nakon vanrednih izbora koje je Plavšić raspisala 1997., njena stranka će, sa SNSD-om i Socijalističkom partijom RS, u januaru 1998. formirati novu Vladu RS, za čijeg mandatara će biti izabran upravo Milorad Dodik, iako tada sa samo dva zastupnika u Skupštini. Iste godine odnosno 1998. održavaju se još jedni parlamentarni izbori. Na izborima za Narodnu skupštinu Republike Srpske SNSD osvaja šest poslaničkih mandata, a pobjedu odnosi nacionalistička koalicija SDS - SRS RS, čiji je kandidat Nikola Poplašen pobijedio i u utrci za predsjednika Republike Srpske.
Nakon što je 31. decembra 1998. prihvatio ponudu predsjednika Republike Srpske Nikole Poplašena da bude mandatar za predsjednika Vlade Republike Srpske, iz stranke je isključen Brano Miljuš, koji je formirao Stranku nezavisnih socijaldemokrata Republike Srpske, partiju koja je ubrzo ugašena.
Godinu 1999. definiraju teška politička situacija u regionu (NATO bombardiranje SRJ) i unutrašnja politička situacija, blokada rada Vlade od Narodne skupštine Republike Srpske. Uz značajnu podršku međunarodnih institucija, Vlada s Miloradom Dodikom na čelu još je odolijevala pritisku iz Narodne skupštine Republike Srpske, koja ne uspijeva da prikupi novu većinu, te Dodik ostaje u tehničkom mandatu. Pomagala mu je uveliko međunarodna zajednica pa je tako, nakon što je Nikola Poplašen smijenio Dodika s mjesta premijera RS, tadašnji visoki predstavnik Karlos Vestendorp smijenio Poplašena uz obrazloženje da je smjenom Dodika „zloupotrijebio ovlasti“.
Dodik, koji je sa samo dva mandata izabran za premijera RS, koristi svoju poziciju da jača i širi stranku.
Decembra 1999. godine u SNSD se utopila Socijalno-liberalna stranka Republike Srpske. U istoj godini vode se i pregovori s Demokratskom strankom Republike Srpske o ujedinjenju, ali ubistvo njihovog lidera Ljubiše Savića Mauzera to prekida.
Godine 2000. došlo je do raskola u vladajućoj koaliciji, kada je Socijalistička partija RS odlučila da se pridruži SDS-u. Mnogi članovi ove stranke, s Nebojšom Radmanovićem na čelu, nisu podržali ovu odluku te su formirali novu stranku - Demokratsku socijalističku partiju (DSP), čiji će predsjednik biti Radmanović. Upravo će Radmanović značajno pomoći Dodiku u njegovom političkom napretku. DSP razvija mrežu od 43 odbora širom Republike Srpske i osvaja četiri mjesta u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Nakon izbora 2000. na kojima su nacionalističke snage pobijedile, SNSD i DSP zajedno djeluju kao opozicija u novoj Vladi Republike Srpske koju formiraju SDS, PDP i SPRS.
Decembra 2001. Stranka nezavisnih socijaldemokrata i Demokratska socijalistička partija potpisale su Platformu o udruživanju, čime je formiran – Savez nezavisnih socijaldemokrata. Naredne godine ova stranka je primljena i u Socijalističku internacionalu, savez vodećih socijaldemokratskih stranaka svijeta.
Na izborima 2002. godine SDS je ponovo potvrdio svoju dominaciju. Do te godine SNSD se gradio kao jasna ideološka alternativa u RS. Ova stranka je jasno osuđivala ratne zločine i poručivala da najodgovorniji za njih - Karadžić i Mladić - trebaju biti isporučeni Hagu, zagovarala je ulazak BiH u EU, čak na momente i u NATO, bila prozapadno orijentirana te kritizirala sva tri nacionalizma u našoj zemlji.