Izborne malverzacije i krađe učestale su u našoj zemlji, zbog čega građani Bosne i Hercegovine sve manje vjeruju izbornim procesima. Evropska unija i Sjedinjene Američke Države obavezale su se da budu posrednici u pregovorima o izmjenama i eventualnim dopunama Izbornog zakona u BiH.
Efikasnost procesa
Nije mnogo toga postignuto do sada, a pred nama je nova izborna godina, kada će se birati lokalni predstavnici vlasti.
Ipak, na upit „Avaza“, portparol Delegacije EU u BiH Ferdinand Koenig naglasio je da ustavna i izborna reforma ostaju ključno pitanje za BiH.
- Presuda “Sejdić i Finci” i druge presude Evropskog suda za ljudska prava još se ne rješavaju, što za rezultat ima diskriminatoran izborni sistem. Štaviše, kredibilni navodi o izbornim prevarama i dalje podrivaju povjerenje u izborni sistem, a preporuke OSCE-a, ODIHR-a i GRECO-a u vezi s izbornim sistemom i dalje su neriješene. Nema sumnje u to da je potrebno ojačati integritet, transparentnost i efikasnost izbornog procesa, a posljednjih godina nije napravljen značajan napredak - naglasio je Koenig.
Ekskluzivno za „Avaz“ otkrio je nove tehničke standarde kao moguće alate za sprečavanje izborne krađe.
- Postoji niz dostupnih opcija za korištenje moderne tehnologije za unapređenje integriteta izbornog procesa. Naprimjer, identifikacija birača može biti olakšana putem skenera otiska prsta ili skenera lične karte. Glasački listići na biračkim mjestima mogli bi se skenirati kako bi se ograničile daljnje neovlaštene radnje. Postoje elektronski alati koji olakšavaju prebrojavanje, kao i brzu komunikaciju izbornih rezultata. Štaviše, neke zemlje su uvele videosnimanje na biračkim mjestima i u centrima za brojanje - otkrio je Koenig.
Iako je dostupan niz opcija, njihova implementacija, kako ističe Koenig, predstavlja izazove.
Finansijska sredstva
- Prije svega, mogle bi biti potrebne izmjene i dopune Izbornog zakona BiH kako bi se omogućilo potpuno uvođenje ovih opcija. Drugo, uvođenje novih tehnologija treba temeljno testirati i pilotirati, uključujući i uzimanje u obzir ograničenja koja postavlja priroda mnogih biračkih mjesta u BiH. Konačno, potrebna su značajna finansijska sredstva, uključujući i opremu, osiguravajući adekvatan kapacitet za upravljanje. EU trenutno podržava Centralnu izbornu komisiju (CIK) BiH u pilot-studiji elektronske identifikacije birača i saopćavanja rezultata prebrojavanja - naglasio je.
Upit smo poslali i Ambasadi SAD u BiH, iz čijeg su ureda za odnose s javnošću naglasili da SAD već duže vremena podržavaju donošenje paketa amandmana za unapređenje integriteta u izbornom procesu koji se bavi pitanjima koja su OSCE i GRECO definirali u svojim izvještajima o izbornom procesu u BiH.