FLAŠIRANA VODA

Ajanović o predmetu protiv Skočibušića: Tužilaštvo je moralo prije reagirati

Formiran predmet protiv direktora Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH Siniše Skočibušića i još nekoliko osoba iz ovog zavoda

Ajanović: Malo se zakasnilo. Face TV

Z. K.

2.8.2023

Tužilaštvo HNK formiralo je predmet protiv direktora Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH Siniše Skočibušića i još nekoliko osoba iz ovog zavoda, kao i drugih NN proizvođača flaširanih voda saopćeno je jučer.

Krivična djela

Predmet je formiran zbog sumnje u počinjenje krivičnih djela zloupotreba službenog položaja i nesavjestan rad u službi, te proizvodnja i stavljanje u promet škodljivih životnih namirnica.

Kako je advokat i predsjednik BOSS-a Mirnes Ajanović rekao za Vijesti.ba on je podnio krivičnu prijavu 5. decembra prošle godine protiv Siniše Skočibušića, direktora Zavoda za javno zdravstvo FBiH, drugih lica u tom zavodu, Agencije za sigurnost hrane i pića, i protiv proizvođača ovih bakteriološki neispravnih voda.

- Tužilaštvo jeste djelovalo prilično kasno, 8 mjeseci nakon prijave. A okolnost da je Tužilaštvo reagovalo nakon što je javnost prestala pričati o tome, sugeriše da rade ozbiljno i da će raditi ozbiljno na ovom postupku. Pogotovo zato što ću ja kao prijavitelj vršiti nadzor na ovom slučaju, i što imam pravo i uputiti i drugom nadležnom tužilaštvu - pojašnjava Ajanović

Dodaje da se ovdje radi o okolnostima gdje više mjeseci, možda i duži period konzumirana ta voda.

- A da su nadležni znali da je voda bakteriološki neispravna. To je najveća odgovornost ovog zavoda, pogotovo jer se radi o građanima. S druge strane Tužilaštvo je moralo prije reagovati, da bi se spriječilo dalje ugrožavanje zdravlja. Priča iz zavoda da su oni vršili analizu i da to nije puno bakteriološki neispravno je zastrašujuća. Dakle oni su ocijenili da nešto što je neispravno, nije puno neispravno - ističe Ajanović.

Voda neispravna

On pojašnjava i pravnu težinu ovoga slučaja.

- Ovdje se radi o više krivičnih djela i to je vrlo bitno, pa čak i krivična djela iz člana 383 Krivičnog zakona FBiH, zloupotreba službenog položaja, člana 387 nesavjesni rad u službi. Jer su ovi iz zavoda i agencija propustili obaviti službenu dužnost, obavijestiti javnost koje su falširane vode neispravne, obavijestiti tužilaštvo itd. I nakon toga odmah povući vode s tržišta. Oni to nisu uradili, nego su vode povučene sa tržišta tek kada su mediji i javnost reagovali.

Tim postupcima je prekršen Zakon o zdravstvenoj zaštiti FBiH, koji obavezivao na prigovoru zdravlju građana. Čime je prekršen i član 234 Krivičnog zakona FBiH a to je proizvodnja i stavljanje u promet škodljivih životnih namjernica. Po Zakon o zdravstvenoj zaštiti FBiH to je moralo biti odmah zaustavljeno, a ne da se pusti da ide. A onda kada javnost sazna, da onda imamo problem – kaže Ajanović, pišu Vijesti.ba.

On ističe "da imamo i posebni problem, to da mi još ne znamo ko su ti proizvođači".

- U medijima se svašta priča, neko kaže 'evo ja znam', ali to mora biti službena informacija. Siniša je morao prezentirati građanima službenu informaciju, bez obzira koliko to bilo loše za ove proizvođače. Mi svi znamo da u EU, kažu ovi proizvodi su povučeni jer se u njima pokazalo nedozvoljeni dio ovog ili onog. 

I to nije nikakav problem, taj proizvođač nije stradao u smislu da je prestao da radi, nego desilo se da nešto u toj seriji nije bilo ispravno. Brojni vrlo jaki proizvođači, nisu nestali sa tržišta zato što su povukli nešto što nije ispravno. Kod nas je problem bio na štetu građana, jer su se u tajnosti zadržavali podatke o tome ko je tu vodu plasirao. Iako su morali znati da je bila neispravna.

Siniša Skočibušić je kao direktor Zavoda za javno zdravstvo najviše odgovoran, ali tu se i NN osobe. Koje su njemu podređene koje su imale te informacije, a nisu reagovale. Ja sam u tužbu stavio i te NN osobe jer ih ne zna,. Također sam stavio i NN proizvođače, koje također nismo znali i do danas ne znamo.

 I zato Tužilaštvo treba javnosti da dostavi informacije ko su sve lica, koja su učestvovala u provjeri ispravnosti, obaveze prijavljivanja nadležnim organima. I zato te osobe i snose odgovornost – govori Ajanović.

Kvalitetna istraga

Kako on i ističe Tužilaštvo je relativno zakasnilo, ali mogu to amortizirati kvalitetnom istragom.

- I to ne zavisi samo od tužilaštva nego i od medija, građana pa i mene kao podnosioca tužbe, koliko ćemo biti uporni. Jer dok god mi budemo puštali da ovo prolazi pored nas, to će nam se i događati. Kada budemo insistirali da se procesuiraju odgovorni, i kada zaista budemo tražili da se stvori pravna država. Onda će nam biti lakše i sigurnije.

Ajanović na kraju poručuje da neće odustati.

- Ako tužilaštvo ne uradi svoj posao, ja kao predlagatelj krivične prijave imam pravo tražiti i reakciju Tužilaštva FBiH. Tako da pratim ovaj slučaj i biću tu dok se ne završi. Što je najgore u ovom slučaju za one sa druge strane jeste da ja ne znam odustati u ovakvim situacijama. 

Stalo mi je i radi sebe i radi svih nas u BiH, da se konačno počne poštovati zakon. Da svi oni koji preuzmu dužnosti i funkcije sa dobrim platama, preuzmu i odgovornost prema onome što rade i prema svima nama za ono što rade – poručio je.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.