S ciljem informisanja javnosti o pravilnoj zaštiti od sunca, adekvatnom korištenju sredstava za zaštitu te značaju prevencije, pregleda i rane detekcije sumnjivih promjena na koži, ovog vikenda u Sarajevu i Zenici bit će organizirani besplatni dermatološki pregledi, edukacije i savjetovanja.
Građani Sarajeva u subotu na Vilsonovom šetalištu u dva termina - od 9 do 12 sati te od 17 do 19 sati, imat će priliku da obave besplatan dermatološki pregled i dobiju savjete specijaliste dermatovenerologije, dr. Kerima Alendara.
Doktor Alendar kaže da su građani BiH unazad desetak godina svjesniji rizika izlaganja ultravioletnom zračenju i maligniteta kože, te da se počelo obraćati više pažnje kada je zdravlje kože u pitanju.
- Besplatni pregledi i preventivne akcije za borbu protiv karcinoma kože doveli su do porasta novootkrivenih karcinoma kože, te su ujedno i edukovale stanovništvo o važnosti zaštite kože od sunca i redovnih dermatoloških pregleda. Osobe koje nemaju pozitivnu porodičnu anamnezu na malignitet kože, koje su tamnije puti i koji se s oprezom izlažu ultravioletnim zrakama, dovoljno je da posjete dermatologa jednom u dvije godine, ako nisu primijetili nikakve značajne promjene na svojoj koži. Osobe sa pozitivnom porodičnom anamnezom, svjetlije puti čiji su fototipovi kože I i II, te oni koji provode puno vremena na suncu, poželjno je da se pregledaju jednom ili dva puta godišnje, zavisno od preporuke dermatologa - smatra doktor Alendar.
Građani Zenice imat će priliku da u nedjelju, na otvorenim gradskim bazenima Crkvice, u dva termina: od 9 do 12 sati i od 17 do 19 sati, obave besplatan dermatološki pregled i dobiju savjete specijalizantice dermatovenerologije, dr. Ervine Omerbegović.
- Izlaganje UV zračenju jedan je od glavnih faktora rizika za razvoj raka kože. Pregled mladeža može pomoći u ranoj dijagnozi potencijalno opasnih promjena na koži, uključujući maligne melanome. Svakome bih preporučila da prvi pregled obave kod dermatologa, a onda će na temelju podataka ljekar procijeniti treba li se osoba kontrolirati jednom godišnje, svaka tri mjeseca ili ne mora dolaziti na redovne kontrole. Također bih svakome preporučila redovni samopregled kože, da se ljudi upoznaju s mladežima kako bi mogli primjetiti neku promjenu, pogotovo ako brzo raste ili ako se na postojećem mladežu dogodila neka veća promjena”, poručila je dr. Omerbegović.
Naglasila je kako najveći rizik od nastanka melanoma imaju osobe svijetle puti, plavih ili zelenih očiju i svjetlije kose, osobe koje su imale prethodne epizode opekotina od sunca ili koje često koriste solarije, zatim osobe koje imaju više od 50 mladeža na tijelu te one koje imaju obiteljsku anamnezu melanoma.
Nakon Banje Luke, Tuzle, Sarajeva i Zenice, besplatni dermatološki pregledi u organizaciji dm-a bit će održani još u Mostaru, Neumu i Bihaću.