Zastupnici u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije usvojili su set energetskih zakona, a njih će morati podržati i Dom naroda PFBiH.
Riječ je o prijedlogu Zakona o energiji i regulaciji energetskih djelatnosti u FBiH, prijedlogu Zakona o električnoj energiji FBiH i prijedlogu Zakona o korištenju obnovljivih izvora energije (OIE) i efikasne kogeneracije (EK).
Za Zakon o energiji i regulaciji energetskih djelatnosti u FBiH je glasalo 55 zastupnika, za Zakon o električnoj energiji FBiH su glasala 53 zastupnika, a za Zakon o korištenju obnovljivih izvora energije (OIE) i efikasne kogeneracije (EK) 55 zastupnika.
Resorni ministar Vedran Lakić (SDP BiH) na sjednici je pojasnio ove zakone.
Naša zemlja obavezala se na usvajanje ovih zakona pri potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, Ugovora o uspostavi Energetske zajednice i Sofijske deklaracije, pojasnio je Lakić.
Energetska kriza
Također, donošenje zakona bitno je u kontekstu buduće energetske politike FBiH, naročito u vremenu energetske krize, ali i općeg trenda dekarbonizacije. Njima se vrši unapređivanje zakonskog okvira i usklađivanje sa propisima EU.
Prijedlogom zakona o električnoj energiji FBiH uređuju se elektroenergetska politika i planiranje, kao i elektroenergetska djelatnost i dozvola za obavljanje, te reguliranje ove djelatnosti. Zakonom se, između ostalog, uređuju izgradnja elektrana, kao i proizvodnja i distribucija električne energije, te snabdijevanje i trgovina električnom energijom.
U obrazloženju federalnog Ministarstva energije, rudarstva i industrije je navedeno da je važeći Zakon o električnoj energiji u FBiH iz 2013. dao značajan doprinos razvoju sektora električne energije, te da se nakon njegovog donošenja BiH kao članica Energetske zajednice obavezala provesti više propisa iz pravnog okvira EU i nastaviti proces liberalizacije tržišta električne energije i energetske tranzicije ka čistoj energiji.
Unapređenje pravnog okvira
Zakon o korištenju OIEiEK omogućava građanima da bez formiranja pravnih lica budu ravnopravni sudionici energetskog sektora i proizvode struju.
- Kad su u pitanju razlozi za donošenje zakona, oni se odnose na unapređenje pravnog okvira u sektoru električne energije i preciznije definisanje prava, obaveza i odgovornosti svih učesnika na tržištu, potom unapređenje pravnog okvira za efikasnu regulaciju djelatnosti u sektoru električne energije, kao i unapređenje sistema kontrole izgradnje proizvodnih objekata i uvođenje zabrane izgradnje malih hidroelektrana. Zakonom se pojednostavljuju administrativni postupci za izgradnju i rad proizvodnih postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije, primarno solarnih elektrana i vjetroelektrana, kao i uvođenje novih kategorija učesnika i djelatnosti na tržištu električne energije, te uvođenje novih prava i mehanizama za osnaživanje i zaštitu krajnjih kupaca električne energije, obrazloženo je.
Tokom rasprave zastupnik Miralem Galijašević (SDA) je kazao da se amandmanima uništio smisao ovih zakona, koji su u svojoj suštini reformski. Riječ je o devet amandmana koji je predložio HDZ.
Mirza Batalović (NES) je kazao da, uprkos nekim manjkavostima, se nada da će ovaj zakon biti usvojen.