Modernizacija obrazovnog sistema dovela je do toga da se formiraju novi studijski programi koji studentima omogućavaju da jednostavnije i lakše usvajaju znanja. Tako je i nastao program razmjene studenata „Erasmus“. Studentica na Fakultetu političkih nauka Selma Melez odlučila se prijaviti na ovaj program te je otišla na studijsku razmjenu u Njemačku.
Životni putevi
Odakle ideja da se prijavite na „Erasmus“?
- Cijeli život posvećena sam nauci i sportu. Od 15. godine počela sam honorarno raditi poslove koji su usko vezani s mojim studijem. Mnogo je iza mene projekata na koje sam ponosna. Paralelno sam studirala i radila. Svi studenti koji poznaju ovakav način života znaju koliko je teško uskladiti sve aktivnosti. Pasoš je sigurna karta za nove životne puteve... Sasvim slučajno, na popodnevnoj kafi s prijateljicama, sve tri smo zaključile da vrijeme koje ćemo provesti pišući magistarski rad treba biti kvalitetno. Jedna od prijateljica je predložila da se prijavimo na „Erasmus“, jer je već ranije bila u tom programu. Odlučile smo da odemo u Njemačku jer je Univerzitet u Paderbornu ponudio najbolje uvjete. Ovdje sam upoznala divne ljude, poput Dženite iz Mostara, s kojoj najviše vremena provodim.
Šta, zapravo, predstavlja „Erasmus“ i koliko je to dobro za studente?
- „Erasmus“ program nudi studentima razmjenu u nekoliko zemalja širom svijeta. Univerziteti otvaraju svoja vrata i nude studentima novo znanje, predmete koji su slični matičnim univerzitetima. Student se upoznaje sa sasvim drugačijim sistemom studiranja. Primjera radi, u Njemačkoj, ako ne položite tri puta ispit, za vas je studiranje završeno, što nije slučaj u BiH. Univerzitet u Paderbornu na koji sam ja upisana nudi razne aktivnosti pored znanja i učenja jezika, a to su druženja i zabave za studente, kao i putovanja po cijeloj pokrajini, ali i EU.
Kvalitetan program
Jesu li studenti svjesni važnosti ovakvih programa?
- Studenti su upoznati s „Erasmusom“, ali se mnogi ne odlučuju za ovaj izazov. Iskustva drugih pokazala su da je to zaista kvalitetan program, ali mislim da još moramo raditi na tome da razvijemo svijest studenata o odlasku na semestar van granica kako bi shvatili važnost ovakvog životnog iskustva. Teško je izaći iz zone komfora - kazala je Melez.