SARAJEVO

Prof. dr. Adisa Kuršumović u Općoj bolnici održala predavanje o najnovijim procedurama i tehnologijama za liječenje moždanog udara

Zvorničanka s adresom stanovanja u Njemačkoj ima pet specijalizacija te tri subspecijalizacije

Sa održanog predavanja. Opća bolnica

H. J. I.

7.6.2023

Zvorničanka sa adresom stanovanja u Njemačkoj Adisa Kuršumović, doktorica s pet specijalizacija i tri subspecijalizacije, u sarajevskoj Općoj bolnici je za kolege iz više zdravstvenih ustanova održala predavanje o najnovijim procedurama i tehnologijama za liječenje moždanog udara.

Pet specijalizacija

Prof. dr. Adisa Kuršumović, ima pet specijalizacija i to iz opće medicine, neurohirurgije, intenzivne medicine, radiologije i neuroradiologije, te tri subspecijalizacije iz hirurgije perifernih nerava, spinalne neurohirurgije i vaskularne hirurgije i šefica je neurovaskularnog centra u Vilingen - Šveningen Švarcvald, te vanredna profesorica na Univerzitetu Furtwangen na masterstudiju Technical Physician. Za ljekare iz više zdravstvenih ustanova danas je u Općoj bolnici "Prim. dr. Abdulah Nakaš" Sarajevo održala izuzetno zanimljivo predavanje o novim procedurama i tehnologijama za liječenje moždanog udara, a koje daju rezultate, ako se urade na vrijeme.

Prema njenim riječima, danas je moguće primijeniti i specifičnu terapiju za ishemični moždani udar, koriste se lijekovi koji mogu otopiti ugrušak koji je blokirao krvni sud. Na taj način omogućava se ponovna uspostava krvotoka i sprečava odumiranje nervnih ćelija. Ta terapija može se primijeniti samo unutar prvih 4 do 5 sati od početka simptoma moždanog udara i pokazuje izuzetno dobre rezulatate kod manjih ugrušaka.

Mehanička trombektomija

Pacijenti kod kojih je veći ugrušak i začepljeniji krvni sud, primjenjuje se mehanička trombektomija, gdje se endovaskularnim putem kroz krvne sudove, uz pomoć katetera i tzv. stentretrivera radi mehaničko vađenje ugruška iz zatvorenog krvnog suda, čime se ponovno osigurava dotok krvi i svih potrebnih hranjivih sastojaka u odgovarajuće dijelove mozga. Ova izuzetno uspješna metoda se od 2015. godine rutinski provodi u specijaliziranim centrima za liječenje moždanog udara u svijetu.

Moždani udar je vodeći uzrok invaliditeta, a treći je uzrok smrtnosti u svijetu i ova bolest je u porastu. Svake godine gotovo 15 miliona ljudi doživi moždani udar, a od tog broja otprilike pet miliona umre unutar prve godine od nastupa bolesti, a pet miliona ostaje s trajnim invaliditetom, istakla je dr. Kuršumović.

Faktori rizika

Navela je da su faktori rizika savremeni način života i loše navike kao što su konzumiranje duhana, alkohola, nezdrava prehrana, stres, tjelesna neaktivnost i debljina, te da postoje i genetske predispozicije ili oboljenja, koja dovode do učestale pojave moždanog udara.

Menadžment Opće bolnice, predvođen prof. dr. Ismetom Gavrankapetanovićem, direktorom ove zdravstvene ustanove, zahvalio se izuzetnoj doktorici Kuršumović na posjeti, koja je, osim edukacije, iskorištena i za dogovore o budućoj saradnji i nastavku edukacije radi mogućnosti uvođenja zlatnih standarda u liječenju moždanog udara za naše pacijente, kao u razvijenim zemljama Zapadne Evrope.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.