Sloganom Međunarodnog vijeća medicinskih sestara/tehničara (ICN), ‘Naše medicinske sestre. naša budućnost’, ove godine obilježava se Međunarodni dan medicinskih sestara/tehničara. To ukazuje na važnost medicinskih sestara, za budućnost zdravstvenih sistema.
- Godine, koje su prošle, bile su izazovne za zdravstvene sisteme širom svijeta, a posljedice pandemije osjećaju se i danas. Medicinske sestre, kao prva linija odbrane u borbi protiv pandemije, suočavale su se s mnogim izazovima, uključujući previše radnih zadataka, manjak osoblja, nefleksibilne rasporede radnog vremena, izloženost profesionalnim rizicima zbog nedostatka opreme, mobinga na radnom mjestu i izgaranja na poslu. Također, često nije jasno na osnovu kojih kriterija se određuje potreba za medicinskim sestrama u praksi - navodi se.
Da bi se oporavio krhki zdravstveni sistem, prioritet bi trebalo da bude rješavanje problema nedostatka medicinskih sestara i sprječavanje njihovog daljeg odlaska u druge zemlje.
- Medicinske sestre su ravnopravan dio zdravstvenog tima ali im se nažalost pridaje manje značaja, u odnosu na druge zdravstvene profesionalce. Mali broj medicinskih sestara, u našem zdravstvenom sistemu, uključen je u sistem odlučivanja, kreiranja i implementiranja zdravstvenih politika. Stoga bi bilo važno zaposliti veći broj medicinskih sestara u Ministarstva zdravstva, gdje bi one bile direktno uključene u kreiranje zdravstvenih politika usmjerenih ka medicinskim sestrama - ističe se.
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH, medicinske sestre/tehničari čine gotovo polovinu 9.775 (48%), u ukupnom broju zaposlenih zdravstvenih profesionalaca u javnim ustanovama Federacije BiH u 2021. godini. Za profesiju medicinske sestre/tehničara više se odlučuju osobe ženskog spola (3:1), u odnosu na osobe muškog spola.
Prema nivoima obrazovanja, u našem zdravstvenom sistemu najveći broj medicinskih sestara je sa srednjom stručnom spremom i u omjeru su 11:1, u odnosu na medicinske sestre sa visokom stručnom spremom.
- Taj broj je nedovoljan, da bi se zadovoljile potrebe stanovništva za kvalitetnom zdravstvenom uslugom, a nedostatak medicinskih sestara/tehničara u zdravstvu je dugotrajni problem koji zahtijeva hitno rješavanje - naglašeno je.
Medicinske sestre imaju mogućnost školovanja na visokoobrazovnim institucijama s ciljem unaprjeđenja svojih kompetencija, ali nažalost većina zdravstvenih ustanova ne vrši adekvatnu kvalifikaciju njihovog znanja, što se ogleda u nepriznavanju stečenog obrazovanja kao i nemogućnosti napredovanja u hijerarhijskoj piramidi.
Ulaganje u obrazovanje
- Stoga je potrebno uložiti u obrazovanje i stručno usavršavanje medicinskih sestara/tehničara, da bi se osigurao dovoljan broj kvalitetnih stručnjaka u zdravstvenom sektoru. Također je važno pružiti podršku medicinskim sestrama/tehničarima u cilju prevencije izgaranja na poslu i poboljšanja kvaliteta rada. To uključuje adekvatne radne uslove, fleksibilne rasporede rada, te pravilnu opremu i zaštitnu opremu - navodi se.
Međunarodni dan medicinskih sestara/tehničara prilika je da se osvijesti javnost o značajnoj ulozi medicinskih sestara/tehničara u zdravstvenom sektoru i da se prepozna važnost njihovog rada. To je također prilika da se pokaže zahvalnost medicinskim sestrama/tehničarima za njihov trud i predanost, te da se pozove na investiranje u tu struku da bi se osigurala bolja budućnost za sve nas.
Zečtnica modernog sestrinstva
Međunarodni dan medicinskih sestara/tehničara obilježava se širom svijeta 12. maja, na rođendan Florence Nightingale, začetnice modernog sestrinstva.
- Na Međunarodni dan medicinskih sestara/tehničara trebamo se podsjetiti riječi Florence Nightingale “Nitko ne zna koliko vremena mu je ostalo na ovom svijetu i ako ne iskoristi svoje vrijeme za postizanje svog cilja, izgubit će ga zauvijek.” Stoga svi zajedno moramo raditi na stvaranju bolje budućnosti za medicinske sestre/tehničare ali i za sve ljude koji se oslanjaju na njihovu brigu i podršku u održavanju zdravlja i prevenciji bolesti - ističu iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.