Protest "Srbija protiv nasilja" povodom masovnih ubistava u Srbiji koji je organizovao dio srbijanske opozicije okupio je večeras više od 50.000 građana koji su, između ostalog, tražili smjene ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i direktora Bezbjednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina, i koji su najavili da će, ukoliko vlast ne ispuni sve zahtjeve, u petak, 12. maja "stati sve u Srbiji".
Traženo je i oduzimanje nacionalne frekvencije privatnoj TV Pink zbog promovisanja "nasilja kroz rijaliti program i smjena članova Savjeta Regulatornog tijela za elektronske medije, državnog tijela koje odlučuje koje će televizije u Srbiji dobiti nacionalnu frekvenciju."
Zatražena je i zabrana štampanih medija koji "promovišu primitivizam i krše novinske kodekse" i smjena rukovodstva Radio-televizije Srbije.
Sjednica Skupštine Srbije
Opozicija je zatražila i hitno održavanje sjednice Skupštine Srbije sa samo jednom tačkom dnevnog reda - odgovornost Vlade za stanje i bezbjednost u zemlji.
Iako su na protestu učestvovali i poslanici opozicionih partija, zbog toga što nisu željeli da ih srbijanska vlast optuži za politizaciju masovnih ubistava, u ime "Srbije koja se udružila protiv nasilja" govorila je profesorica srpskog jezika i književnosti Marina Vidojević.
Ona je porodicama stradalih u masovnim ubistvima poručila da nisu same i izvinila im se ukoliko su željele samo tišinu u teškim danima.
Vidojević je navela da je građane okupila strašna zajednička tragedija i istakla da su se prethodnih dana građani Srbije pitali zašto im se to dogodilo, i zašto nevinoj deci koja su tek zakoračila u život.
"Predugo smo šutali"
- Ovdje smo jer ne možemo više da čekamo. Predugo smo čekali i predugo šutali, okretali glavu na drugu stranu i mislili da će neko drugi rešiti sve probleme našeg društva. U toj tišini i mraku kultura nasilja je rasla, zlo, nerazumijevanje i strah su rasli. Narasli su toliko da nas je tragedija udarila pravo u lice na najbrutalniji način - rekla je Vidojević.
Dodala je da građani Srbije žele da ta zemlja bude siguran dom za sve u kome će svi živjeti bez straha.
Istakla je da građani traže sigurne škole, sela i gradove jer to zaslužuju i da hoće da se svi osjećaju bezbjedno u svojoj zemlji.
- Hoćemo empatiju, a ne mržnju. Ovdje smo jer vjerujemo da možemo da se izborimo protiv nasilja. U ovo vjerujemo jer smo mi narod pun empatije i ljubavi, narod koji je kroz historiju pokazao hrabrost da se bori protiv zla i da ga uvijek savlada - istakla je Vidojević.