Ko je dao muškarcima pravo da biraju ko će ući u politiku, a ko ne, rekla je politička analitičarka Ivana Marić komentirajući za "Avaz" neravnopravnost žena na bh. političkoj sceni.
Nema kratice
- Mislim da je velika odgovornost i na ženama, odnosno na njihovoj volji i želji da ostvare nešto. Mi smo još patrijarhalno društvo i žene su same odabrale da ne žele da provode toliko vremena za određena zanimanja koja traže puno odgovornosti, već su radije izabrale porodicu - kazala je Marić.
Dodala je da su žene koje su ušle u politiku uglavnom već bile obrazovane i finansijski neovisne.
- U politici je okrutna borba, pa i između muškaraca. Mi vidimo ove koje su uspjeli, ali ne vidimo one koji nisu, jer nisu imali neke kratice - kazala je Marić.
Smatra da bi postojanje većeg broja žena u politici dovelo do boljeg okruženja, budući da se muškarci i žene ponašaju drugačije kada su u mješovitom okruženju.
- Nadam se da će žene shvatiti da je ovo zanimanje kojim se mogu baviti uprkos svim nedaćama i napadima koji su zastupljeni u politici - navela je Marić.
Diže glas
Još jedna političarka koja svoj glas diže da bi podigla svijest o pravima žena jeste federalna parlamentarka Lana Prlić (SDP). Ona je za “Avaz” istakla da ljudska prava nisu švedski sto, pa da se bira šta će se, a šta ne poštovati.
- Ljudska prava i uvažavanje svakoga su civilizacijske vrijednosti. Položaj žene u društvu, nažalost, više određuje društvo nego žena - istakla je Prlić.
Postoje primjeri uspješnih političarki koje su na vrhu vlasti i odlučuju o bitnim procesima, poput Angele Merkel i Ursule fon der Lajen, navela je Marić.