NAJDUŽA OPSADA

Monstruozne laži: "Da li je Sarajevo bilo opkoljen i blokiran grad?"

Lokalno stanovništvo bilo izloženo sistematskom i svakodnevnom teroru

Mladi par trči preko takozvane Aleje snajpera u Sarajevu, 1995.. Reuters

Radio slobodna Evropa

22.4.2023

"Da li je Sarajevo bilo opkoljen i blokiran grad?" naslov je konferencije koja je 21. aprila održana u Beogradu, uz podršku Predstavništva bh. entiteta RS u Srbiji.

Na događaju, održanom u Medija centru Udruženja novinara Srbije, učesnici su ocijenili da je opsada Sarajeva "medijska i politička laž" i "propagandna mašinerija", piše Radio slobodna Evropa.

Glavni grad Bosne i Hercegovine (BiH) je od 1992. do 1996. bio pod opsadom snaga Vojske RS i Jugoslovenske narodne armije.

U tom periodu je, prema pravosnažnim presudama međunarodnog suda, lokalno stanovništvo bilo izloženo sistematskom i svakodnevnom teroru.

Učesnici konferencije pozvali su se i na Izveštaj o stradanju Srba u Sarajevu iz 2021. godine, koji je finansirala Vlada RS, i koji su osporili i kritikovali stručnjaci za tranzicionu pravdu.

Njihove teze, međutim, opovrgavaju presude Međunarodnog tribunala u Hagu i dokumenti Ujedinjenih nacija (UN).

RSE je provjeravao neke od tvrdnji iznijetih na tom skupu.

Ko je osiguravao vodu?

Na konferenciji je, između ostalih, govorio Tomislav Kovač, bivši general-major policije RS, za kojim je Interpol 2018. raspisao crvenu potjernicu na zahtjev BiH zbog optužbi za učešće u genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. godine.

Kovač, koji živi u Srbiji, negira te optužbe. Tokom opsade Sarajeva bio je komandir policijske stanice u naselju Ilidža.

Na konferenciji je izjavio:

- Na Ilidži, iako smo svaki dan ginuli, mi smo njima obezbjeđivali normalan dotok vode u Sarajevu. Na Ilidži je izvor rijeke Bosne. (…) Tu su glavna izvorišta za Sarajevo. Mi smo to obezbjeđivali cijelo vrijeme, davali im vodu, davali im struju, davali im plin i u tome svemu ratovali s njima i ginuli.

Međutim, studija Ujedinjenih nacija pod nazivom "Studija o ratu i opsadi Sarajeva", navodi, služeći se izvještajima međunarodnih medija iz grada pod opsadom, da je "tokom opsade, uništavanje električnih, gasnih, telefonskih i vodovodnih objekata korišteno kao oružje protiv stanovnika grada".

- Voda za piće u gradu zavisi od napajanja glavne crpne stanice. Dalekovodi su često prekidani zbog borbi ili od strane snaga koje koriste napad na komunalni sistem kao oružje protiv civila.

Opsadne snage su u nekoliko navrata navodno isključivale glavni gradski vodovod i odbijale da dozvole radnim ekipama da poprave i dopune neophodne sisteme za prečišćavanje vode.

Sarajevska ratna kuhinja

Isključenje vode dovelo je do dugih redova ispred izvora vode u gradu. Ovi dugi redovi su u nekoliko navrata privukli snajpersku i granatnu vatru od strane opsadnih snaga i rezultirali su smrću mnogih civila - piše u ovom izveštaju.

UN navode i da su civili bili izloženi snajperskoj vatri jer su bili primorani da nose kontejnere napunjene vodom iz nekoliko preostalih izvora vode.

- Ovi teški kontejneri se često prenose kilometrima ručno ili se voze na biciklima, kolicima za bebe i kolicima za kupovinu - navode iz UN-a.

Vojska i Policija RS nisu napali Sarajevo

Jedan od govornika bio je Simo Tuševljak, glavni inspektor MUP-a RS za istrage ratnih zločina.

Na konferenciji u Beogradu, rekao je, i ovo:

- Nigdje pripadnici Vojske ili policije RS nisu napali Sarajevo. Mi smo samo branili ono što je naše, tamo gdje su živjele naše porodice.

Presude Međunarodnog tribunala za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije, ipak, govore da su se napadi na civile s položaja Vojske Republike Srpske (VRS) odvijali neprestano i svugdje.

Tokom 1.425 dana, koliko je trajala opsada Sarajeva, ubijeno je blizu 14.000 ljudi.

Na grad je u prosjeku padalo 329 projektila dnevno. Na njihovoj meti bili su civilni, kulturni i vjerski objekti.

Među važnijim objektima koje su pretrpjele razaranje bile su zgrada Predsjedništva Republike BiH i Vijećnica, koja je 25. aprila 1992. godine izgorjela zajedno s dva miliona knjiga i 300 rukopisa neprocjenjive vrijednosti.

"Medijske i političke laži"

Mlađan Cicović, šef Predstavništva RS u Srbiji, naveo je u pozdravnom obraćanju:

- Historijska obaveza ove generacije je da razobliči i poništi sve medijske i političke laži koje su uspostavili predstavnici druge strane u ratu u BiH od 1992. do 1995. godine.

Opsada Sarajeva bila je jedna od najdužih opsada u historiji modernog ratovanja i najduža je opsada jednog glavnog grada ikada. Počela je 5. aprila 1992. godine, a završila 29. februara 1996. godine.

Za opsadu Sarajeva, pravosnažno, pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u Hagu je na doživotnu robiju osuđen Stanislav Galić, dok je 29 godina zatvora dobio Dragomir Milošević.

Obojica su nekadašnji komandanti Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS.

U presudama MKSJ-a utvrđeno je da su jedinice Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS namjerno gađale civile sprovodeći kampanju terora s ciljem da izvrši pritisak na vlasti u Sarajevu.

Dio doživotnih presuda Radovanu Karadžiću, ratnom predsjedniku RS, te Ratku Mladiću, ratnom komandantu VRS, odnosi se upravo na terorisanje civilnog stanovništva Sarajeva.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.