Desetine pravomoćno osuđenih ili optuženih ratnih zločinaca bijegom u Srbiju pokušavaju izbjeći izrečene kazne i vlastitu odgovornost pred zakonom, čak i za najteže krivično djelo – genocid.
Nakon što je Haški tribunal okončao procesuiranje osumnjičenih za zločine, a države regiona ih svojim zakonskim propisima zaštitile od izručenja, ratni zločinci se više i ne kriju, ne mijenjaju identitete i ne prerušavaju, pa u Srbiji pišu knjige, gostuju u programima medija, tumače događaje u kojima su nečasno sudjelovali i bave se biznisom, medicinom, muzikom…
Ostati nekažnjeni
Zbog trenutne pasivnosti institucija zločini bi mogli ostati nekažnjeni. Poznati advokat i bivši sudija Suda BiH Vlado Adamović kaže da se biološki sat ne može zaustaviti i da umiru i svjedoci i okrivljeni.
Slična pravila
- Prvi način je da se napravi sporazum između Srbije i BiH i da se taj problem riješi. Međutim, problem je da niko neće da pravi sporazume te vrste kad su ratni zločini u pitanju. I kad je napravljen s Hrvatskom, isključeni su ratni zločini. To je princip država kojeg se u međunarodnim odnosima pridržavaju - kazao je Adamović.
Slična pravila važe u Srbiji, Hrvatskoj i BiH, pa u situaciji kada države ne izručuju osumnjičene za zločine, preostaje ustupanje predmeta.
- Da naši organi ustupe predmete i da se sudi tamo gdje počinitelji žive. Problem s oštećenima koji trebaju ići tamo može se prevazići na način da svjedoče putem videolinka. To je najpribližnije realno mogućem - istakao je Adamović.
’Usložnjena’ procedura
Na naš upit o procesu protiv Tomislava Kovača, ratnog ministra unutrašnjih poslova RS, a koji se trenutno nalazi u Srbiji, Tužilaštvo BiH je odgovorilo da će, u saradnji s Međunarodnim rezidualnim mehanizmom i Tužilaštvom za ratne zločine Srbije, tražiti način da se on procesuira, jer je ustupanje njegovog predmeta usložnjeno budući da se tereti za genocid.