U Berlinu su 3. novembra potpisani sporazumi zemalja regiona o međusobnom priznavanju ličnih karata, kao dijela Berlinskog procesa koji podrazumijeva integraciju regiona Zapadnog Balkana uz uporedo prilagođavanje standardima Evropske unije.
Najavio da BiH neće primijeniti sporazum
Iako se BiH obavezala da će krenuti u proces koji bi trebao omogućiti međusobno priznavanje ličnih karata, Milorad Dodik je najavio blokadu tih sporazuma, zbog Kosova.
– Krajem prošle godine u Banju Luku dolazi specijalni izaslanik Sarazin (Sarrazin), koji je tražio u pripremi za onaj Berlinski proces da mi prihvatimo da se, evo, ne prizna Kosovo, ali da prihvatimo da oni mogu da dolaze s ličnim kartama u BiH, što znači da nemaju vize, da nemaju ništa. Pa šta je to nego neka vrsta priznanja – kazao je Dodik prije nekoliko dana, uz poruku kako Vijeće ministara neće primijeniti taj sporazum.
I uistinu, do danas samo u bh. institucijama ništa nije ratificirano.
Objavljena grafika
Albanski institut je objavio grafiku koja pokazuje dokle je stigla ratifikacija sporazuma koja mora biti završena 18 mjeseci od potpisivanja u Berlinu. Od šest zemalja koje su učestvovale, samo BiH nije ništa ratificirala ni u jednoj državnoj instituciji.
Albanija i Kosovo su ratificirali sva tri sporazuma o liberalizaciji kretanja u regionu, te ih odobrili i usvojili u svim potrebnim institucijama. Sjeverna Makedonija, Crna Gora i Srbija su sporazume odobrili u vladi i sada je potrebno još samo ratificirati ih u državnim skuštinama skupštini.
BiH nije odobrila sporazume ni u Vijeću ministara ni u Parlamentu. Štaviše, 23. marta odbijeno da se o tome uopće raspravlja. Ministri iz RS-a su se usprotivili, pa je rasprava o sporazumima odgođena.
Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto je jučer nakon sjednice upitana kada će biti ratificirani sporazumi. Odgovorila je da ne zna, ali kazala kako treba paziti da sporazumi ne utječu na sigurnost".
- Mi imamo određeni broj sporazuma u proceduri, vi znate da je procedura složena, sve što dođe mi stavljamo na dnevni red. Kada je riječ o ovoj liberalizaciji u kontekstu aktuelnog političkog trenutka svakako vodimo računa da potpišemo sporazume i da oni budu ratificirani, ali vodeći računa da oni ne utječu na sigurnost, u smislu kretanja ljudi - rekla je Krišto.
Politička blokada
S obzirom na to da smo jedini koji još ne izvršavaju ovu obavezu ratificiranja sporazuma, kojeg je, ironično, potpisao Zoran Tegeltija, SNSD-ov tadašnji predsjedavajući Vijeća ministara, uprkos pritiscima iz EU, očigledno da je riječ o namjernoj blokadi od SNSD-a zbog omogućavanja da građani Kosova u BiH putuju samo s ličnim kartama. Apsurd je da je Srbija s druge krenula već u ratificiranje istog takvog sporazuma.
Dodikov koalicioni partner na državnom nivou i šef bh. diplomatije Elmedin Konaković je komentarisao ovaj problem za Radio Slobodna Evropa, kazavši da je "dokument u proceduri", ali da će on ponovo biti predložen "onog trena kad za njega bude politička saglasnost".
Navodi i da ne može shvatiti zašto nema političke saglasnosti oko toga jer nije sporan nijednoj drugoj državi, uključujući i Srbiju.