PREDSJEDNICA FBIH

Bradara: Vjerujem da će Lendo ipak prihvatiti saradnju

Kako je rekla, nada se dobroj saradnji sa potpredsjednicima FBiH Stojanovićem i Lendom

Lidija Bradara. BHRT

H. J. I. / BHRT

8.3.2023

Predsjednica Federacije Bosne i Hercegovine Lidija Bradara izjavila je za BHRT da će njen dio posla oko formiranja Federalne vlade biti završen i prije predviđenog roka od 30 dana, ali da od potpredsjednika FBiH Igora Stojanovića i Refika Lende zavisi dalji proces formiranja vlasti.

Istakla je da je na sastanku sa Nerminom Nikšićem, kandidatom za premijera FBiH, dogovorila dinamiku djelovanja o formiranju Vlade, ali da, kako je rekla, o imenima ministara nisu razgovarali.

Prema njenim riječima, u novoj Vladi Federacije BiH HDZ-u BiH trebalo bi pripasti 5+1 pozicija. Komentarisala je navode da Refik Lendo neće podržati formiranje nove Vlade.

- Stalno slušam da Lendo neće dati potpis za formiranje Vlade, ali ja to nisam još vidjela. On nije imao priliku ni vidjeti ko će sve biti u Vladi - rekla je Bradara, te dodala kako se nada da će Lendo ipak prihvatiti saradnju.

- Ja ponekad pomislim da Lendo nije shvatio šta on blokira, ali mislim da će se vremenom kolega Lendo uključiti u ovaj proces - navela je.

Kako je rekla, nada se dobroj saradnji sa potpredsjednicima FBiH Stojanovićem i Lendom.

- Ja se nadam da ćemo na ljudskom nivou imati dobru komunikaciju i dobru saradnju. Ako se vi na startu ne možete dogovoriti, onda to stvara niz problema - dodala je.

Prvo se treba pokušati dogovoriti

Predsjednica Federacije BiH je naglasila da neophodno da se svi politički akteri najprije trebaju pokušati dogovoriti oko formiranja vlasti

- Ja sam pristalica konsenzusa, dogovora. Ispoštovat ću mogućnost da se dogovorimo. U slučaju da se ne dogovorimo, vidjet ćemo šta dalje - navela je.

Nije komentarisala postoji li mogućnost da SDA uđe u Vladu.

- Pustite da se dogovorimo, pa ćemo vidjeti dalje - rekla je Bradara odgovarajući na pitanje o učešću SDA u vlasti na federalnom nivou.

Poručila je kako je važno da se što prije imenuje nova Vlada.

- Imamo kanditadski status, obaveze koje smo preuzeli i važno je da se nastavi rad na tome, da implementiramo programe i agende - istakla je.

Vrijeme je da vlast počne brinuti o stvarnim problemima građana

- Očekujem da će nova Vlada provoditi socio-ekonomske reforme, uloga premijera treba biti životna, ne samo politička, da možemo implementirati sve ciljeve i omogućiti bolji život svim građanima FBiH, djeci, mladima, porodicama s djecom i penzionerima - poručila je Bradara.

Kako je rekla, očekuje da će nova vlast što prije početi brinuti o stvarnim problemima građana Federacije BiH.

- Postoji puno pitanja koja su u nadležnosti FBiH, kontrola cijena, zaštita domaće ekonomije... Puno je posljedica rata u Ukrajini, ali bojim se da je kod nas puno više bilo spekulacija i na kraju nismo uspjeli zaštiti krajnje potrošače - naglasila je.

Komentarisala je i "trzavice" na državnom nivou.

- Treba nastojati da se to ne preliva s jednoj nivoa na drugi, jer posljedice mogu biti daleko veće - navela je Bradara.

Predstavnici vlasti sami trebaju rješavati unutrašnja pitanja

Bradara je poručila da sva unutrašnja pitanja, politički predstavnici u BiH trebaju međusobno rješavati.

- Ja sam uvijek bila zagovornik da ne prizivamo strane institucije. BiH mora početi sama da rješava probleme, a ne neko drugi. Uvijek sam za to da se međusobno dogovorimo, a ne da nam neko nešto nametne - navela je predsjednica FBiH.

Govorila je i odnosima HDZ-a BiH i SNSD-a na državnom nivou, istakavši kako oni "nisu tako idilični kako ih javnost predstavlja", ali da postoji želja da se o svim problemima razgovara.

- Jako je važno da pitanja koja su nam važna ne stavljamo odmah sutra na dnevni red, nego da ostavimo još deset dana da se možemo dogovoriti - navela je.

Bradara se osvrnula i na odnose sa susjednim državama.

- Zemlje u okruženju trebaju biti naše prijateljske zemlje. Svi koji čine dobro za BiH na njenom putu ka EU su naši prijatelji - navela je Bradara.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.