Studiranje na državnim fakultetima se uvijek smatralo težim u odnosu na privatne fakultete te da ta diploma vrijedi više.
Međutim, svjedoci smo da se u posljednjih nekoliko godina na tržištu pojavljuje veliki broj privatnih fakulteta sa svjetskim akreditacijama. Upravo ti fakulteti koji spadaju u kategoriju internacionalnih privlače pažnju mladih ljudi koji tek počinju razmišljati o svojoj budućoj karijeri.
Sve zastarjelo
Novinari „Dnevnog avaza“ razgovarali su sa studentima i državnog i privatnog fakulteta, kako bi saznali ima li razlika u studiranju. Enes Pašić, student Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, ističe da ono što državne fakultete izdvaja od drugih jeste da su kriteriji i modaliteti polaganja ispita mnogo rigorozniji.
- Svaki fakultet je izazovan na svoj način i potrebno je mnogo više od učenja da biste ga završili. Na državnim fakultetima su vam potrebne vještine snalaženja u različitim situacijama, raspoređivanja vremena, načina komuniciranja i slično, dok je situacija na privatnim fakultetima mnogo opuštenija zbog uređenijeg sistema – ističe Pašić.
Osvrnuo se i na to da je sve zastarjelo, a kadar koji izlazi s državnih fakulteta je prisiljen da na druge načine pronalazi znanje kako bi se prilagodio tržištu rada, mišljenja je Pašić.
- Itekako sam tužan zbog činjenice da mnoge moje kolege, nakon završetka fakulteta, uopće nisu funkcionalno osposobljene za bavljenje politikom i realnim političkim pitanjima - navodi Pašić.