Kroz prikriveno ili otvoreno djelovanje, očite ili naslućene prijetnje, SDA kontinuirano izaziva osjećaj društvene nestabilnosti, kaže za "Avaz" psiholog, pisac i društveni analitičar, prof. dr. Dženan Skelić komentirajući najave blokade uspostave vlasti u FBIH koje sve češće i otvorenije dolaze iz ove stranke.
- Osjećaj društvene nesigurnosti SDA stvara producirajući nesigurni kontekst kroz svjedočenja o vannacionalnom i unutarnacionalnom neprijatelju, ilustrirajući njegovu očitost kroz imaginarne izdaje, prodaje, kolaboriranja, zavjere i tome slično. Evidentno je kako odlazeća vlast nema namjeru otići, pa i po cijenu toga da razori i razvali državu, stavljajući je u pravni procjep.
Etiketiranje drugih kao izdajnika
Ovakav stav i, što je već očito, njemu primjerena djelovanja, tipa produciranih sukoba, nesporazuma i incidenata, kao i nagovještaja ozbiljnih scenarija poput najavljene opstrukcije i blokiranja funkcionisanja demokratskih procesa, u normalnoj državi bili bi tretirani kao državni udar u pokušaju, zbog namjernog i planskog izazivanja i stvaranja kolektivne psihoze i osjećaja straha, nesigurnosti i ugroze sa namjerom destabilizacije društvene zajednice.
Svjedočili smo i etiketiranju drugih kao izdajnika, stavljanja mete na njihova leđa, pozivanja na zaštitu «države, nacije, vjere», pozivanja na akciju i djelovanje sa nedvosmislenim agresivnim i nasilničkim sadržajima i namjerama, odnosno primjenom sile, koja bi spriječila smjenu vlasti.
Da ova država ima institucije koje štite državu i njen ustavni poredak, odavno bi Izetbegović sjedio u istražnom zatvoru. Da svjetska zajednica doista misli dobro narodima na ovim prostorima, odavno bi se pobrinula da promotori i protagonisti takvih retorika i djelovanja u realizaciji i nagovještaju, budu trajno uklonjeni sa političke scene - kaže Skelić.
Detaljan plan
Dodaje da "zatezanje" političke situacije i vještačko produciranje društvene krize na više frontova, treba posmatrati u kontekstu nekoliko očitih postavki. Najprije kroz činjenicu da su SDA i DF koalicioni partneri u kontinuitetu.
- Zato je manje ili više opravdano reći da je DF u suštini SDA-ova satelitska stranka, odnosno desničarski Trojanac duboko u zaleđu ljevice.
Preko DF-a je ljevica osjetno razbijena, odnosno gotovo prepolovljena, te možemo kroz ankete lako utvrditi, da je gotovo cjelokupno glasačko tijelo DF-a, u ranijim periodima glasalo za SDP - dodaje profesor Skelić.
On smatra da je projekat razjedinjavanja ljevice izveden sistematski, dobro i detaljno planiran, te medijski pokriven i podržavan.
Podrška režimskih medija
- Objektivnom posmatraču je evidentno, da su režimski mediji cijelo vrijeme pružali maksimalnu podršku Komšićevom političkom i društvenom etabliranju, posebno sa aspekta njegovog zauzimanja za promociju i zaštitu vitalnih bosanskih interesa, te plasiranja građanske retorike. Pri tome je teško ne primjetiti da se oko DF-ove političke platforme okupio ozbiljan kor bošnjačkih radikala, koji pod krinkom borbe za građansku državu i dokidanje nacionalne konstitutivnosti, suštinski igraju na kartu majorizacije bosanskih Hrvata u skorom, te bosanskih Srba u dugoročnijem projektu.
Nemoguće je da pripadnici DF-ove političke platforme ne vide ili nisu svjesni da se ozbiljan procenat u bošnjačkom nacionalnom korpusu fokusirano i predano usmjerio na plan realizacije islamske države. Dakle, možemo zaključiti, kako je takav cilj prihvatljiv članstvu DF-a. Da li je prihvatljiv i glasačima je nešto na šta je teško odgovoriti, s obzirom da je u Bosni iznimno teško odvojiti nacionalni od religijskog identiteta, posebice u slučajevima isproducirane paranoje i egzistencijalnog straha - zaključuje profesor Dženan Skelić.