Saudin Sivro predsjednik Sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja KS, je u ranijoj izjavi za portal "Avaza" izjavio da je Sud Samiru Alihodžiću, nastavnika tjelesnog odgoja u Osnovnoj školi „Grbavica 1“ koji je 14. novembra 2021. pravosnažno osuđen na godinu zatvora zbog pedofilije, odnosno bludnih radnji nad učenicama škole, "dao uvjerenje o nekažnjavanju, što je bio jedan od uvjeta za rad u školi".
- On pravno-formalno ima sve što je potrebno da bi radio u školi koliko god to nelogično zvučalo. Može se konstatovati da škola ne može ništa uraditi po tom pitanju, nego je do onih koji reguliraju propise i ovakve situacije – rekao je Sivro.
Nije poznato na osnovu kojih odredbi je izdato ovo uvjerenje o nekažnjavanju, međutim Zakon je ipak pomogao profesoru.
Široj javnosti je malo poznat član 125. Krivičnog zakona Federacije BiH o brisanju presude počiniocima krivičnih djela.
Presude se brišu nakon zakonom predviđenog roka ukoliko počinilac ne učini novo krivično djelo, te se tako osoba nakon izvjesnog vremena, pravno zavodi kao neosuđivana.
Poznato je da je Alihodžić prijavljen zbog bludnih radnji 2015. godine, te primjenom člana 125. stav 1. tačka c ZKP-a FBiH, on je po Zakonu trenutno neosuđivana osoba iako mu je pravomoćna presuda izrečena tek prije godinu.
U stavu 1. tačka c se navodi: Pod uslovom da počinitelj krivičnog djela nije ponovo osuđen za novo krivično djelo, osuda se briše po sili zakona kada proteknu sljedeći rokovi: "Osuda na novčanu kaznu i na kaznu zatvora u trajanju do jedne godine briše se iz kaznene evidencije po proteku roka od tri godine od dana izvršenja, zastare ili oprosta kazne, ako za to vrijeme osuđenik ne počini novo krivično djelo.
U ovom stavu je naglašen rok koji počinje da teče "od dana izvršenja krivičnog djela", a ne od momenta pravosnažnosti presude. Kako je Alihodžić prijavljen prije sedam godina, onda je on po sili Zakona već odavno neosuđivana osoba.
Zakon je predvidio i druge rokove, tako da se kazne mogu brisati i počiniocima težih krivičnih djela, ali su rokovi kušnje mnogo duži i kreću se od pet do 15 godina. Jedino se kazne dugotrajnog zatvora ne mogu brisati.
Među odredbama nisu predviđena djela iz oblasti pedofilije, te je stoga od velikog značaja registar pedofila koji Federacija BiH još uvijek nema, a koji je u RS uspostavljen još davne 2013. godine.