Ured visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini mora ostati u BiH, kakav god bio, dok god naša zemlja ne uđe u Evropsku uniju, kazao je za “Avaz” akademik Omer Ibrahimagić, dugogodišnji univerzitetski profesor i nekadašnji sudija ustavnih sudova Jugoslavije i FBiH.
Komentirajući oštre reakcije, pa i najavu novih protesta nakon posljednjih odluka visokog predstavnika Kristijana Šmita (Christian Schmidt), jedan od najvećih živućih eksperata ustavnog prava podsjeća da su Aneks 10 Dejtonskog sporazuma, kojim je određen mandat OHR-a, kreirali američki pravnici kao odgovor na činjenicu da su pojedini članovi Ustava međusobno kontradiktorni.
- Aneks 10 s visokim predstavnikom je kreiran kako bi BiH mogla funkcionirati, a bez njega to nije u stanju. A mi nismo u stanju mijenjati ni vlastite političare, jer vidite kakvi se problemi i mahinacije na izborima rade samo kako bi političari ostali na vlasti - ističe Ibrahimagić.
Komentirajući nametnute izmjene Izbornog zakona BiH, kaže da je Šmit najprije trebao članove 4. i 5. Ustava BiH uskladiti s presudom Evropskog suda za ljudska prava, a onda da, u skladu s tim, mijenja i Izborni zakon BiH i Ustav FBiH.
Pogriješio je, dodaje, i zbog toga što su odluke donesene na dan izbora.
- Zbog toga sada u Livnu nema “ostalih”, u Kantonu Sarajevo nema dovoljno Srba za izbor u Dom naroda... Međutim, konfrontacije s OHR-om ne treba biti. On je tu sve dok ne uđemo u Evropu, a budući da našim političarima ne odgovara da uđemo u EU jer ne bi mogli raditi ono što rade, onda ćemo mi još koju godinu provesti kao ove posljednje od 2006. godine, otkako je prestao raditi OHR. U ovom periodu svojim neradom OHR nam je stvorio Dodika i udvostručio sve probleme koje smo imali. Šmit je počeo ponovo raditi - pojašnjava Ibrahimagić.
On očekuje da Šmit nastavi započeti posao i uskladi Ustav BiH s presudama Evropskog suda za ljudska prava, jer time će odrediti i sudbinu ove zemlje i svog mandata.
Dodaje da će njegove buduće odluke zavisiti od podrške koju bude imao od međunarodnih partnera.