Najave da bi visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Kristijan Šmit (Christian Schmidt) mogao nametnuti izmjene Izbornog zakona danima potresaju bh. javnost. Ono što je posebno sporno jeste navodno rješenje po kome bi zastupniku iz nekog kantona, da bi bio izabran u Dom naroda FBiH, bilo potrebno da najmanje tri posto pripadnika tog naroda živi u tom kantonu u odnosu na ukupan broj pripadnika naroda u FBiH.
I dok HNS i njegove članice pozdravljaju najavljene izmjene, iz probosanskih stranaka i tokom vikenda su stizale reakcije i zaključci da se predloženim izmjenama ide na ruku HDZ-u BiH.
Član Kolegija predsjednika Saveza za bolju budućnost BiH i kandidat SBB-a za državni nivo Anis Krivić napisao je na svom Facebook profilu da se SBB BiH protivi donošenju bilo kakvih odluka Ureda visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini koje će biti usmjerene ka urušavanju dostignutih demokratskih principa i koje će Bošnjake dovesti u nepovoljan položaj.
Denis Bećirović, kandidat ujedinjene opozicije za člana Predsjedništva BiH i delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, kazao je da se radi o diskriminatorskim i antievropskim odredbama za izmjenu i dopunu Izbornog zakona BiH.
- Dosta više nepravedne i nehumane politike prema Bosni i Hercegovini - poručio je kandidat ujedinjene opozicije za člana Predsjedništva BiH Denis Bećirović.
No, potpuno drugačije poruke mogle su se čuti iz HNS-a. Predsjednici svih 12 stranaka Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH uputili su pismo javnosti i relevantnim predstavnicima međunarodne zajednice u kojem ističu kako „ovih dana svjedočimo iznimno agresivnoj i duboko zabrinjavajućoj retorici bošnjačkog političkog vodstva povodom najava Ureda visokoga predstavnika (OHR) o izmjenama Ustava Federacije BiH i Izbornog zakona“.
- Očekujemo kako će se provesti Odluka Ustavnog suda BiH U-23/14 i time zaustaviti grubo kršenje osnovnih načela demokratije i vladavine prava. Sistem pariteta i podjele vlasti između predstavnika konstitutivnih naroda i svih drugih građana u skladu s Vašingtonskim sporazumom i Dejtonskim sporazumom temelj su političke stabilnosti Bosne i Hercegovine - naveli su iz ove organizacije.
Iz HNS-a ističu kako militarističke izjave poništavaju sav dosadašnji napredak u promociji demokratije te izgradnji mira i države Bosne i Hercegovine u interesu svih njenih konstitutivnih naroda, manjina i svih građana.