KANDIDAT ZA PREDSJEDNIŠTVO

Bećirović: Osuđujem sprječavanje Majki Srebrenice da polože cvijeće na stratištu žrtava genocida u Kravici

Porazna je činjenica da se 27 godina poslije genocida pokušava onemogućiti čak i dostojanstveno odavanje pošte nevino ubijenima, kao i kretanje građankama i građanima BiH

Denis Bećirović: Onemogućeno dostojanstveno odavanje pošte nevino ubijenim. SDP BiH

S. S.

13.7.2022

Denis Bećirović, kandidat ujedinjene opozicija za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine i delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, oglasio se povodom skandalozne odluke da se Majkama Srebrenice onemogući polaganje cvijeća na stratištu u Kravici:

- Najoštrije osuđujem današnju zabranu polaganja cvijeća Majkama Srebrenice pred Zemljoradničkom zadrugom u Kravici, gdje je u jednom danu jula 1995. godine ubijeno više od 1.300 Bošnjaka. Kao što je poznato, Kravica je bila prvo mjesto masovne egzekucije srebreničkih i podrinjskih Bošnjaka 13. jula 1995. godine. Nakon toga su uslijedile egzekucije u Orahovcu, Kozluku, Branjevu i brani u Petkovcima, gdje je, također, ubijeno više od 7.000 Bošnjaka - istakao je Bećirović i dodao:

- Porazna je činjenica da se 27 godina poslije genocida pokušava onemogućiti čak i dostojanstveno odavanje pošte nevino ubijenima, kao i kretanje građankama i građanima Bosne i Hercegovine, majkama koje su na mjestima poput Zemljoradničke zadruge u Kravici izgubile svoje najmilije.

Pokušaj uklanjanja tragova genocida

Treba li podsjetiti vlasti bh. entiteta RS da je sloboda kretanja jedno od osnovnih prava koje je garantirao i Dejtonski sporazum na kojeg se tako često pozivaju, naravno, po principu "švedskog stola"?

Lokalne vlasti u Bratuncu koje predvodi Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) pokušavaju ove godine ukloniti tragove genocida upravo u Zemljoradničkoj zadruzi u Kravici. Jasno je da je na djelu sistematski pokušaj negiranja i prikrivanja istine o jedinom genocidu na tlu Evrope poslije Drugog svjetskog rata. Takvim aktivnostima vlasti bh. entiteta RS potvrđuju tezu prema kojoj je genocid - sa svim njegovim elementima - uvijek djelo aparata određene vlasti.


Politika unošenja nemira

Suočavanje s prošlošću ima za cilj da društvo dođe do katarze i da nastavi zdraviji život i budućnosti.

Pozivam vlasti bh. entiteta RS da prestanu sa progonima preživjelih žrtava genocida u Srebrenici, da prekinu nacionalističku politiku unošenja nemira među građane Srebrenice i Podrinja, a Ured visokog predstavnika u BiH da osigura slobodu kretanja kao jedno od temeljnih odredbi Dejtonskog sporazuma o čijoj provedbi brinu“ zaključio je Bećirović.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.