KRIZI SE NE NAZIRE KRAJ

Ekonomski analitičar Igor Gavran za "Avaz": Dok ne prođu izbori mi nemamo vremena za krizu

Mi odosmo dalje nizbrdo dok cijene idu “uzbrdo” - ističe Gavran

Gavran: Kao zemlja ćemo dobro proći kroz ovu krizu samo ako se udružimo. Avaz

Piše: Al. B.

12.7.2022

Njemački kancelar Olaf Šolc (Scholz) pokrenuo je zajedničku akciju sa predstavnicima poslodavaca i sindikatima, kako bi se pronašli dodatni instrumenti za suzbijanje rasta cijena. Građane Njemačke njemačka vlada priprema za nastavak poskupljenja jer aktuelnoj krizi se ne nazire kraj.

- Kao zemlja ćemo dobro proći kroz ovu krizu samo ako se udružimo, ako zajednički, ruku pod ruku, pronađemo rješenja - istakao je Šolc.

I dok odgovorni političari, vlasti i države traže rješenja kako bi život građana učinili lakšim, bh vlasti su zaokupljene predstojećim izborima, listama kandidata i načinima kako da, na ovaj ili onaj način, dođu do što većeg broja glasova.

- Kod nas nema krize dok ne prođu izbori, nemamo sad za to vremena - kaže za portal "Avaza" ekonomski analitičar Igor Gavran.

Poremećen lanac

Dodaje da se kriza sigurno neće brzo završiti ako Njemačka i ostatak EU samu sebe nastave uništavati sa sankcijama Rusiji i neodrživim finansijskim izdvajanjima za podršku Ukrajini, koja se pokrivaju ili novim štampanjem novca bez pokrića ili plasmanima kredita koji vjerovatno nikad neće biti vraćeni.

- To zajedno s dijelom poremećaja lanaca snabdijevanja direktno uzrokovanih ratom, mada i ovdje sankcije imaju puno teže efekte od samog rata, neminovno dalje pogoršava stanje. Ne sumnjam da će se Nijemci snaći, jer imaju ogromne unutrašnje rezerve makar za pomoć građanima i privredi, ali i one se tope kako realna vrijednost eura pada i otkako su se odrekli jeftinih energenata i velikog tržišta - pojašnjava za "Avaz" Gavran.

Ipak, poput većine građana, Gavrana ne brine toliko stanje u Njemačkoj koliko činjenica da pad njihove ekonomie znači manje posla i narudžbi za bh izvoznike.


Nemamo nikakvih mjera

- A to su onda dodatni udari na našu ekonomiju koju niko ničim ne podržava u situaciji kada nemamo nikakvih mjera protiv inflacije. Mislim da će kad-tad racionalni Nijemci morati da misle na sebe i svoje interese kao recimo sto sada rade i faktički krše EU sankcije da Rusima osiguraju turbinu za plinovod i time sebi osiguraju nastavak snabdijevanja plinom. 

Međutim, bojim se da naše vlasti sada misle isključivo na izbore i da, dok Šolc i Nijemci nešto pokušavaju da sebi pomognu, nama neće niko. A kad izbori prođu onda vlast, svejedno da li ista ili nova, pogotovo neće osjećati nikakvu motivaciju da nešto uradi nego će se ko zna do kada baviti formiranjem vlada. Dakle, mi odosmo dalje nizbrdo dok cijene idu “uzbrdo” - ističe Gavran.

Kaže da bi jedino mirovni sporazum Rusije i Ukrajine mogao stabilizirati krizu, ali da on u ovom momentu nije realan tako da nam predstoji nastavak agonije.

- Kako opravdano više cijene zbog poremećaja na tržištu i viših troškova, tako i neopravdane zloupotrebe situacije i ekstra profit onih koji koriste priliku. Iako bi intervencije centralnih banaka, dizanjem kamatnih stopa, trebale uticati na smanjenje inflacije, one istovremeno negativno djeluju na ekonomiju i povećavaju rizik recesije pa smo opet u belaju kako god se okrene - zaključuje ekonomski analitičar Igor Gavran.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.