ISTRAŽUJEMO

Pčelar Elvir Šehić iz Bihaća za "Avaz": Kilogram meda je 25 KM, kao nekad janjetina u Jablanici

Građani se žale na tu cijenu od 25 KM i neće nikako da shvate da i mi imamo troškove, da imamo porodice i da i mi moramo živjeti od nečega, poručio je Šehić

Elvir Šehić, pčelar iz Bihaća. Facebook

Piše: E. Ćosić

23.6.2022

Pčelar iz Bihaća Elvir Šehić rekao je da su tamošnji pčelari dogovorili da kilogram meda košta 25 KM, kao nekad janjetina iz Jablanice.

Nova cijena je zapravo preporuka koju su bihaćki pčelari donijeli, s obzirom na to da je sve poskupilo i da je cijena repromaterijala viša za 100, 200 ili 300 posto.

- Sada je situacija zadovoljavajuća i obećavajuća. Ja imam 600 košnica, ali je najveći problem to što nema radne snage. I ova poskupljenja...

Naprimjer, daska za pravljenje košnica koja je koštala 250 KM, sada košta 700 KM - rekao je Šehić za portal "Avaza".







Šehić: Poskupilo je sve, tegle, šećer.... Facebook

Šehić ističe da i građani loše reagiraju na poskupljenja, ali da su pčelari prisiljeni na to. 

Najviše zbunjuje potrošače i ljude je kada se spominje cijena šećera. To pčelari kad spomenu šećer koliko je poskupio, a ustvari šećer se koristi za pripremu pčela za zimu. Recimo prošle god vreća šečera je koštala 55 KM, a sada je kod nas u Bihaću 120 KM. To nije malo poskupljenje - pojašnjava Šehić.

Sve je poskupilo. Skuplje su i tegle, prije su koštale 35 feninga po komadu, a sada 1.2 KM. 






Šehić: Bili smo primorani poskupiti med. Facebook

Na jednu stranu sva poskupljenja, ali na drugu ide ono najveće koje se odnosi na cijenu goriva.

- Najveća stavka je potrošnja goriva. Svi pčelari imaju pčele van grada. Svi ih drže 15ak kilometara od kuće. Dakle, vama treba dvadesetak maraka da odete do njih - ogorčen je Šehić.

Inače, pčelari u Bihaću su svoj med prodavali za 20 KM po kilogramu, a usljed svih poskupljenja bili su primorani dići cijenu svog proizvoda. Gledali su da to ne bude veliko poskupljenje. 

- Mi smo diskutovali o poskupljenjima, svjesni smo situacije i kupovne moći naših građana - ističe Šehić.

Šehić ima 600 košnica. Facebook

Međutim, požalio se kako građani baš i nemaju razumijevanja za njihovu situaciju. 

- Građani se žale na tu cijenu od 25 KM i neće nikako da shvate da i mi imamo troškove, da imamo porodice i da i mi moramo živjeti od nečega. Nama je sve poskupilo - kazao je on.



Svi drže košnice van grada. Facebook

Ova godina je dobra za pčelare. Međutim, trebalo je dugo vremena da se situacija kod njih stabilizuje. Četiri godine su slabo poslovali, na granici gubitka.

- Ova godina ide dobro, zadovoljni smo, ali niko ne uzima u obzir da smo u posljednje četiri godine poslovali "kroz iglene uši". Gdje je ono što smo četiri godine kuburili - pita se Šehić.

Kvalitet mora doći do izražaja. Facebook

Teško je raditi s narodom, svako ima svoju ćud, a zna to i Šehić. 

- Teško je s narodom. Znamo da je to nepopularna metoda, to kada poskupljuje, ali šta ćemo, moramo - istakao je on.

Kazao je i da pčelari u Bihaću imaju problema i sa "lažnim medom" koji se pojavio na tržištu, jer im proizvođači tog "falš meda" uzimaju ogroman dio tržišta.

- To je manjeg kvaliteta, a kako je jeftiniji uzimaju nam dio tržišta. Tu nam nije naklonjena situacija - rekao je Elvir Šehić za portal "Avaza".

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.