Bh. povorka ponosa ove godine zakazana je za subotu 25. juna, a održat će se u Sarajevu. Lejla Huremović iz Organizacionog odbora Povorke ponosa za portal „Avaza“ je kazala da posljednjih pet mjeseci aktivno pripremaju povorku ponosa i sve je manje-više spremno. Okupljanje je od 15 do 17 sati, a šetnja od 17 do 18:15 sati.
- Ove godine imamo i malo duži program nakon povorke. Za program smo se odlučili iz vrlo jasne želje, koja dolazi iz LGBTIQ zajednice, a to je zbog nemogućnosti da svakodnevno u našim gradovima u BiH imamo sigurna mjesta za socijalizaciju, druženje i interakciju. Ono što nam je važno poručiti jeste da u BiH ne postoje još uvijek sigurni prostori u kojima LGBTIQ mogu otići. Ne postoje ta pozorišta, kina, koncerti gdje možemo biti sa našim partnerima i partnericama, a da ne osjećamo strah za našu sigurnost.
Zbog toga mi kreiramo i kulturni program na povorci kako bismo kreirali sigurne prostore i poručili društvu i institucijama da svaki javni prostor u ovoj državi mora biti siguran za LGBTIQ osobe – rekla je Huremović.
Dodala je da će ove godine na povorci ponosa šetati sa njima njihovi roditelji, koji kako navodi ponosno stoje uz svoju LGBTIQ djecu i zajedno će poručiti da žele kreirati porodična okupljanja, porodicu sa svim vrijednostima, a koje kako navodi inače se ne sprovode, a to su podrška, solidarnost, ljubav, empatija i prihvatanje svih članova porodice onakvim kakve jesu.
- Zakon o javnom okupljanju u Kantonu Sarajevo je jedan jako restriktivan zakon, koji uz procjenu MUP-a može naložiti dodatne mjere sigurnosti organizatorima procesa u tom kontekstu, naš protest, bh. povorka ponosa već četvrtu godinu se karakteriše kao skup visokog rizika te nam MUP zahtijeva dodatne mjere sigurnosti koje spadaju na naš teret – rekla je ona.
Dodala je da to u praksi znači da oni moraju obezbijediti betonske željezne ograde oko povorke, iznajmiti dodatne zaštitare i platiti kola hitne pomoći koje će biti za vrijeme povorke ponosa. Ističe da su to restrikicije i ograničavanje slobode okupljanja.
Naglasila je da se već četiri godine bore protiv toga.
- Naš zahtjev će biti još jače podrctan, a to je da se pod hitno treba donijeti Zakon o javnom okupljanju koji će biti u skladu sa svim evropskim praksama zaštite ljudskih prava, jer ukoliko se to ne desi, naša bojazan jeste da će se donijeti još restriktivniji Zakon o javnom okupljanju koji će onemogućiti bilo kojoj grupi da organizuje protest, da novčano izdvoji neka sredstva.
Zbog toga smatramo da je ovo borba svih građana i građanki koji žele da imaju mogućnost slobodno da se okupe – zaključila je Lejla Huremović za portal "Avaza".