Hercegovačko- neretvanski kanton je dobio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjim poslovima kao i Zakon o izmjenama Zakona o policijskim službenicima, kojim se, između ostalog, uvodi i institut zamjenika policijskog komesara.
Uvođenje instituta zamjenika policijskog komesara, rukovodeće pozicije koja, podsjetimo, ne postoji u ostalim kantonalnim MUP-ovima i što, prema ocjenama stručnjaka, predstavlja stvaranje paralelnog sistema rukovođenja u policijskim strukturama.
Odlučeno je to, glatko, glasovima skoro svih prisutnih na današnjem zasjedanju Skupštine HNK, a jedini glas protiv je došao od Slavena Raguža, zastupnika HRS-a.
Raguž, čak, nije htio ni učestvovati u raspravi, jer, kako je rekao, „nije imalo smisla, budući da je riječ o dogovoru između HDZ-a BiH i SDA“. Podsjetimo, ranije je sjednicu napustio Klub zastupnika SDP-a i nezavisna vijećnica, Selma Drljević.
Predlagač ovih zakonskih rješenja, Slađan Bevanda (HDZ), ministar unutrašnjih poslova HNK je kazao da se kroz vrijeme se pokazalo da trenutni zakoni nisu dovoljno dobri i da stvaraju blokadu.
- Dugi niz godina smo bez komesara, Ministarstvo je blokirano na svaki mogući način, nedostaje nam 235 policijskih službenika, otprilike nekih 60 službenika trebaju u mirovinu, a oni još uvijek rade, jer njihova rješenja nema ko potpisati. Činjenica je da nam nedostaje službenika u svim činovima i činjenica je da od 2018. godine nemamo komesara i da Ministarstvo otežano funkcionira -kazao je Bevanda.
Naveo je da su u izradi zakona učestvovali stručnjaci i da se došlo do zaključka da su izmjene i dopune zakona neophodne kako bi se Ministarstvo deblokiralo i kako ni Uprava policije radila u punom kapacitetu.
Upitan zašto je HNK jedini koja će imati komesara i zamjenika komesara, Bevanda je kazao kako i FUP ima zamjenika direktora uprave policije.
- Ne stoje te činjenice da se radi o političkoj policiji. U smislu operativnog rukovođenja policijom se ne mijenja apsolutno ništa. Mi smo na neki način dužnost i zamjenika i komesara imali i prije s tim da je zamjenik bio načelnik Sektora uniformirane policije koji je mijenjao komesara u određenim uvjetima. Danas smo to izbalansirali da se ne može desiti situacija da tako važan organ nema čelnog čovjeka. Ako nema komesara, ima zamjenik, ako nema zamjenika ima načelnik uniformirane policije i sve je zakonom definirano -objasnio je Bevanda.
Također, danas je usvojena odluka o imenovanju Nezavisnog odbora za izbor i reviziju.
Ranije su reagirali i iz Saveza za bolju budućnost BiH.
- Dok SDA i Bakir Izetbegović maliciozno i lažno prozivaju lidere SBB-a Fahrudina Radončića i NiP-a Elmedina Konakovića da imaju tobožnje zakulisne veze i tajne dogovore s Draganom Čovićem, Izetbegović sa svojom SDA već danas upravo s Čovićem i njegovim HDZ-om, u partnerskim i prijateljskim odnosima, dijeli policiju u HNK na bošnjačku i hrvatsku komponentu, tačnije na stranačku policiju SDA i HDZ-a.
Poštujući sve demokratske principe, vladavinu prava i apsolutno zagarantiranu političku nezavisnost i samostalnost u operativnom radu policije, SBB smatra apsolutno nedopustivim namjere političkog dvojca SDA i HDZ-a da u HNK uvedu poziciju zamjenika komesara, koja ne postoji ni u jednom drugom kantonu. I to tako da komesar bude iz jednog, a zamjenik iz drugog naroda.
Partneri u vlasti SDA i HDZ na ovaj način uvode dodatne nacionalne podjele u Mostaru i HNK, što je u suprotnosti s temeljnim principima težnji Bosne i Hercegovine na putu ka EU i NATO-u.
Stoga, pozivamo međunarodnu zajednicu, OHR i Ambasadu SAD u BiH da zaustave višedecenijske koalicione partnere u HNK u namjeri da uvode nedemokratske standarde u radu policije, zasnovane isključivo na političkim i nacionalnim, a ne profesionalnim principima - navodi se u saopćenju SBB-a.