Usvojen je Zakon o materijalnoj podršci porodicama s djecom u Federaciji BiH, kojim se omogućilo povećanje dječijih dodataka, te kojim je omogućena naknanada za nezaposlene porodilje.
Da bi Zakon stupio na snagu biće potrebna i podrška drugog doma, Doma naroda FBiH.
Za ovaj zakon je glasalo 68 zastupnika, četiri su bila suzdržana i nije bilo glasova protiv.
Zakon je pojasnio ministar rada i socijalne politike Vesko Drljača.
- Ministarstvo je u saradnji sa resornim kantononalnim ministarstvima i nevladinim organizacijama napravilo ovaj Zakon. Analize su pokazale da je postojeći Zakon nepravičan, a vrste prava i visina naknada ovise o mjesta prebivališta djece. Kroz postojeće zakonske odredbe ćemo otkloniti prisutnu diskriminaciju, koja je određena mjestom življenja, uspostaviti održivi i pravični socijalni sistem podrške porodicama sa djecom, izjednačiti prava djece u FBiH, ublažiti posljedice siromaštva, jer se smatra da je 20 posto siromašnih porodica te kroz materijalna davanja pomoći porodici u podizanju, odgajanju i vaspitanju djece - rekao je Drljača.
Pojasnio je da Vlada uvrstila 12 amandmana, a da je većinom riječ o amandmanima koje su dali zastupnici u ovom domu.
Ovim zakonom se utvrđuju sljedeća prava: Pravo na dječji dodatak, Pravo porodilja koje nisu u radnom odnosu, a ostala su prava na kantonu i jedinicama lokalne samouprave.
Pravo na dječji dodatak ostvariće djeca do navršene 18. godine života, ako prihodi po članu domaćinstva ne prelaze 40 posto najniže plate u Federaciji BiH.
Visina dječijeg dodatka će iznositi 19 posto minimalne plaće (103KM), što je, kako kaže ministar Drljača, u prosjeku povećanje za oko tri puta u odnosu na postojeći dodatak.
Pravo porodilja koje nisu u radnom odnosu podrazumijeva pravo za porodilje koje su prijavljene u nadležnoj službi za zapošljavanje ili su na redovnom školovanju, a bez ikakvih posebnih uslova.
Visina naknade za porodilje će iznositi 55 posto najniže plaće.