Kada god su građani BiH, ali i turisti, u bilo kakvoj opasnosti, ne mareći kakav je teren u pitanju, kakvi su vremenski uvjeti, ekipe gorskih službi spašavanja uvijek se odazivaju kako bi pomogli unesrećenima.
U posljednje vrijeme najviše posla imaju na planinama. Tako su i prije tri dana imali akciju spašavanja na Bjelašnici, gdje su se ekipe GSS-a Sarajevo nadljudskim naporima probile kroz snijeg i pomogle unesrećenim planinarima.
Kako nam je rekao rukovodilac Gorske službe spašavanja Novi Grad Sarajevo Fahrudin Dobrača, kako ne bi dolazilo do ovakvih situacija, potrebna je edukacija kroz planinarska društva, klubove i ostala udruženja koja se bave ekstremnim sportovima, a, osim toga, važno je osigurati i adekvatnu opremu.
- Na planinarenje ne treba kretati bez udobne i kvalitetne obuće, opreme... S obzirom na to da je zima i da su kratki i hladni dani, neophodno je imati čeonu bateriju, lični komplet prve pomoći, energetske čokoladice i napitke, dodatnu bateriju za punjenje telefona, rezervnu garderobu... - pojašnjava Dobrača.
Ukoliko dođe do nesreće, navodi on, bitno je ostati pribran, utvrditi broj povrijeđenih kako bi se organiziralo pružanje prve pomoći, odrediti tačne koordinate mjesta nesreće i pozvati dežurni broj GSS-a, čije su ekipe uvijek dostupne.
- Dežurni broj GSS-a Novi Grad Sarajevo je 062/112-700, a na njega smo mnogo puta primili poziv za pomoć iz drugih dijelova BiH pa smo dojavu o nesreći prosljeđivali tamošnjim gorskim službama spašavanja - kaže Dobrača.
Ekipe su, dodaje, stalno na treninzima, obukama i edukacijama kako bi pružili bolji i kvalitetniji odgovor na spašavanje ljudskih života.
Za ovaj vikend na Bjelašnici je planirana obuka u saradnji s Gorskom službom spašavanja Slovenije. Ta ekipa dolazi jednom godišnje, kao počasni članovi GSS-a Novi Grad Sarajevo, te educiraju spasioce volontere.
- Jedan od instruktora iz GSS-a Slovenije Slavko Rožič početkom februara izgubio je život u snježnoj lavini, a prethodno je dolazio i pomagao razvoj GSS-a Novi Grad. To je za nas i kolege u Sloveniji veliki gubitak.
Nakon ove vježbe provodit ćemo redovne treninge i uvježbavanja stečenog znanja kako bismo bili spremniji i efikasniji u spašavanju života - ističe Dobrača.