Upravni odbor Samostalnog sindikata radnika rudnika u FBiH danas će na adresu „Elektroprivrede BiH“uputiti prijedlog sporazuma kojim bi se prevazišlo trenutno stanje i započela proizvodnja uglja u rudnicima u sastavu Koncerna. Oni su dva dana protestirali u Sarajevu, međutim, odlučili su da se štrajk prekine, ali proizvodnja obustavi.
Prema riječima Sinana Husića, predsjednika Sindikata, od Vlade FBiH i Ministarstva industrije očekuje se da ispita stepen odgovornosti uprava „Elektroprivrede“ i rudnika uglja za stanje u koje su dovedeni rudnici.
- Imamo priliku da potpisivanjem sporazuma između EPBiH i Sindikata sutra (danas, op. a.) u toku dana dođe do pokretanja proizvodnog procesa u svim rudnicima uglja. U slučaju da se to ne desi, onda ovaj radnički neposluh ostaje na snazi i postoje ogromni izgledi da se protestni skup, ako se tako procijeni na nivou svih organa sindikata, ponovi - kazao nam je Husić.
Istakao je da su predstavnici sindikata umorni od pojašnjavanja da nije tačno da se novim pravilnicima o radu i radnom učinku, koji je EPBiH pustila u primjenu, plaća rudara povećava.
- Pravilnik o radu, koji je na snazi, usklađen je s kolektivnim ugovorom i njime imate utvrđenu visinu osnovne plaće od 850 KM. Novim pravilnikom o radu “Elektroprivreda” kopaču u jami određuje osnovnu plaću od 570 KM. A onda imate pravilnik o radnom učinku koji je brutalan jer svu odgovornost za neostvaren proizvodni rezultat dodjeljuje radniku - pojasnio je Husić.
Zbog obustave rada Rudnika “Kreka”, nedostatka uglja u TE Tuzla i mogućnosti da oko 120.000 stanovnika Tuzle i Lukavca bude suočeno s redukcijama u isporuci toplotne i električne energije, iz Sindikata najavljuju da će iskazati punu spremnost da dogovor o prekidu radničkog neposluha bude prekinut već danas.
- Sporazum bi značio pokretanje proizvodnje. Mi nemamo namjeru dovesti građane u bezizlaznu situaciju, imamo i mi obavezu da budemo odgovorni prema njima jer smo i na svojoj koži u proteklih nekoliko dana osjetili njihovu podršku - kazao je Husić.
Husić kaže da se u zahtjevu da minimalna plaća u rudnicima iznosi 1.000 KM može razgovarati.
- Prije dvije godine, kad je predstavljen, takav zahtjev je možda bio i preambiciozan i nerealan, ali kad analiziramo sve što se dešavalo i rast cijena osnovnih životnih namirnica, danas je potpuno objektivan - dodao je Husić.