Danas je utorak, 16. novembar, 322. dan 2021. Do kraja godine ima 45 dana.
1095. Na crkvenom saboru u Klermontu, u Francuskoj, papa Urban II pozvao crkvene velikodostojnike i svjetovne vladare na vjerski rat protiv turskog plemena Seldžuka, koje je zauzelo svetu zemlju u Palestini. Time je počela epoha krstaških ratova.
1918. Poslije propasti Austro-Ugarske u Prvom svjetskom ratu, Mađarska proglašena nezavisnom republikom.
1933. SSSR i SAD uspostavili diplomatske odnose.
1965. SSSR lansirao svemirski brod Venera III, koji je u martu 1966. stigao na Veneru, kao prvi svemirski brod koji se spustio na neku drugu planetu.
1970. Pakistan je zvanično saopštio da je broj mrtvih u ciklonu i ogromnim talasima koji su zapljusnuli obale Istočnog Pakistana i ostrva u Bengalskom zalivu dostigao pola miliona.
1991. Ruski predsjednik Boris Jeljcin potpisao seriju dekreta kojima je prenio vlast nad privredom sa sovjetske centralne vlade na vladu Rusije.
1992. Vijeće sigurnosti UN-a pooštrilo sankcije protiv SR Jugoslavije uvođenjem riječne i pomorske blokade.
1995. Haški tribunal optužio lidera bosanskih Srba Radovana Karadžića i vojnog komandanta zločinca Ratka Mladića za genocid nad bošnjačkim civilima počinjen tokom zauzimanja Srebrenice u julu 1995, kada je više od osam hiljada Bošnjaka ubijeno i hiljade raseljeno.
1998. Haški tribunal proglasio krivim Zdravka Mucića, Hazima Delića i Esada Landžu za ubijanje i zlostavljanje srpskih zatvorenika 1992. u logoru Čelebići. To je bilo prvo suđenje za ratne zločine počinjene nad Srbima tokom rata u BiH.
2000. Predsjednik SAD Bil Klinton (Bill Clinton) doputovao u Vijetnam, u prvu posjetu jednog američkog predsjednika toj zemlji od završetka Vijetnamskog rata 1975.
2003. U blizini Kabula ubijena radnica UN-a, Francuskinja Bettina Goislard i ona je prva žrtva među zaposlenima u UN-u od kada je, dvije godine ranije, svrgnuta talibanska vlast u Afganistanu.
2005. Haški tribunal oslobodio penzionisanog generala Armije BiH Sefera Halilovića krivice za zločine koje su nad hrvatskim civilima u Hercegovini u jesen 1993. počinile trupe te armije. On je pravosnažno oslobođen svih optužbi.
2012. Apelaciono vijeće Haškog tribunala oslobodilo hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača krivice za progon srpskog stanovništva iz Kninske krajine 1995, poništivši prvostepenu presudu kojom je Gotovina bio osuđen na 24, a Markač na 18 godina zatvora.
1873. Rođen W. C. Handy, američki kompozitor.
1874. Rođen Aleksandar Vasiljevič Kolčak, ruski admiral i predsednik vlade bijelih.
1880. Rođen Aleksandar Aleksandrovič Blok, ruski pesnik.
1887. Rođen Hans Blume, nizozemski fudbaler.
1892. Rođen Guo Moruo, kineski pisac.
1914. Rođen Rajmund Kupareo, hrvatski književnik i estetičar.
1922. Rođen Žoze Saramago (José Saramago), portugalski pisac, dobitnik Nobelove nagrade za književnost za 1998. godinu.
1831. Umro pruski general Carl Maria von Clausewitz, jedan od najpoznatijih vojnih teoretičara 19. vijeka. U djelu “O ratu” teoretski je uobličio iskustva nove strategije primijenjene u Napoleonovim ratovima. Prema Clausewitzu, rat je sastavni dio općih političkih odnosa i nastavak je politike uz primjenu drugih sredstava.
1960. Umro američki filmski glumac Klark Gejbl (Clark Gable). Igrao je u više od 70 filmova, a veliku popularnost je stekao kao Rhett Butler u filmu “Prohujalo s vihorom”. Dobitnik je Oscara za film “Dogodilo se jedne noći”.
2014. U Beogradu umro Jovan Ćirilov, dramaturg, književnik i pozorišni kritičar, upravnik Jugoslovenskog dramskog pozorišta, umjetnički direktor i selektor BITEF-a.