U Parku Doma kulture u Kaknju je održana Svečana akademija povodom 31. godišnjice od osnivanja Općinskog odbora SDA Kakanj, kojoj je prisustvovao i predsjednik stranke Bakir Izetbegović.
Izetbegović je, prilikom obraćanja prisutnima, podsjetio na važne događaje i procese u proteklih 31 godinu.
- SDA je bila okosnica i glavna politička snaga u borbi za političke slobode i parlamentarnu demokratiju, u borbi za nezavisnost, cjelovitost i međunarodno priznanje i pozicioniranje BiH, u borbi za reafirmaciju identiteta, kulture, vjere, imena, jezika, ravnopravnosti Bošnjaka – poručio je Izetbegović.
Izetbegović smatra da BiH danas sigurno napreduje na svom reformskom i integracijskom putu, te da su Bošnjaci postali politički i svaki drugi faktor bez kojeg nema računice, ne samo u BiH već i u regionu.
Podsjetio je predsjednik SDA da je BiH u posljednjih 150 godina izložena, kako je kazao, konstantnom agresivnom velikosrpskom nacionalizmu, koji oscilira u snazi, ali ne odlazi.
Konstatirao je da neće biti lako dobiti ideološku i civilizacijsku borbu sa stranom koja vjeruje da je njeno pravo otjerati druge i drugačije, dominirati nad onima koji ostanu, slaviti dan kada su odlučili da se sa drugima raziđu, tjerati druge da taj dan prihvate i slave, osveštavati entitetske institucije i škole, ne negirati istinu o zločinima i slaviti zločince.
- Ali, stvari se ipak kreću u pravom smjeru. I to je razlog što ulazimo u novu krizu i blokadu. Nacionalistička politika u posljednjoj godini je u jasnoj defanzivi. Kriza i blokada u koju nas uvode je u njihov odgovor na niz pozitivnih pomaka u korist BiH, odnosno pomaka na njihovu štetu – kazao je Izetbegović.
Govoreći o uspjesima u proteklom periodu, Izetbegović je spomenuo nastavak NATO puta, imenovanje novog saziva Centralne izborne komisije (CIK) BiH, skidanje ploče sa imenom Radovana Karadžića na Palama, izmještanje ckrve iz dvorišta Fate Orlović, popunjavanje Ustavnog suda BiH imenovanjem stranog sudije, održavanje NATO vježbe na Manjači, rezolucije o osudi genocida usvojene u Crnoj Gori i Kosovu, smjenu predsjednika Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH Milana Tegeltije i glavne tužiteljice Tužilaštva BiH Gordane Tadić, te donošenje Zakona o zabrani negiranja genocida i ratnog zločina.
- Međunarodna zajednica je odlučila da se suprostavi destruktivnoj politici predsjednika SNSD-a. Uporno djelovanje SDA, u zemlji i inostranstvu, pomoglo je da se stvori nova odlučnost kojoj svjedočimo - izjavio je predsjednik SDA.
U tom kontekstu je pohvalio ulogu kadrova SDA u Predsjedništvu BiH, Ministarstvu vanjskih poslova BiH, ambasadama i ostalim institucijama na aktivnom lobiranju koje je dalo rezultat.
- Mi branimo državu, mir i stabilnost, a time zastupamo i vrijednosti i interese civiliziranog svijeta. Upravo zato, sa mnogo manje napora i sredstava nadjačavamo – poručio je Izetbegović.
Ocijenio je da slijedi borba nerava, politička i diplomatska, između političara iz RS-a i međunarodne zajednice, te da se ovaj historijski momenat i zaplet mogao odgađati, ali se nije mogao izbjeći. Poručio je Izetbegović da su institucije države BiH dužne braniti njene granice, teritorijalni integritet i ustavnopravni poredak, te da sudovi moraju suditi onima koji ne poštuju zakone.
- Trenutna kriza je izazvana pitanjem prihvatanja istine o zločinima koje su ustanovili međunarodni sudovi. SNSD smatra da ima pravo negirati te istine, slaviti zločine i odlikovati zločince. Blokirali su državu u odbrani takvog „prava“. Može li to pobijediti? Ne vjerujem da će laž, barbarstvo i arogancija nadjačati istinu i civilizacijske vrijednosti – kazao je Izetbegović.
Predsjednik SDA smatra da će blokade i krize najviše pogoditi one koji ih proizvode, te da će se oni uvući u živo blato iz kojeg neće znati izaći.
- Mi moramo biti odlučni i smireni, pozivati na konkretne korake, ali i na smirivanje. Naš neprijatelj nije srpski narod već šovinističke i separatističke politike. Praksa blokiranja države neradom, plaćenim neradom, nedolaskom i neizvršavanjem obaveza će morati biti zaustavljena, a jedini način je udarom na džep. To svi najbolje razumiju i to trebamo zagovarati, prvo u PSBiH, zatim i kod OHR-a – izjavio je Izetbegović.
Govoreći o izmjenama Ustava i Izbornog zakona, Izetbegović je ponovio da je za SDA prihvatljiv samo način da se implementiraju sve presude Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH, na način da se sačuva balans građanskog i etničkog principa na kojem je baziran Dejtonski mirovni sporazum. Također je pozvao na uklanjanje asimetrije u ovlastima i načinu odlučivanja Doma naroda FBiH i Vijeća naroda RS-a, te izmjene Izbornog zakona koje se odnose na jačanje integriteta i transparentnosti izbornog procesa.