Vijest da je trinaest anesteziologinja izvršilo transfer iz kluba KCUS-a u klub Opće bolnice, a nakon nedavno objavljenih pisama iz KCUS-a, ponovno je uzburkala javnost.
Iako nam nisu poznati razlozi ovog transfera, ipak je njihov čin od njihovog advokata okarakteriziran kao herojski.
Ne sporim da nema razloga bježati iz KCUS-a niti da se radi o herojstvu, ali kako imamo minimum informacija, ne mogu sebi da objasnim zašto je promjena radnog mjesta herojski čin.
Logično je da je njihov advokat upoznat s većinom detalja, ali kako smo već naviknuti na horor priče koje dolaze iz KCUS-a, ljudski je postaviti pitanje da li se baš u ovom trenutku transfera desilo još nešto gore od onoga s čim smo upoznati bilo iz vlastitog iskustva ili putem medija, a što je trinaest anesteziologinja natjeralo na transfer i učinilo ih heroinama.
Pod pretpostavkom da se od svih dešavanja do sada desio neki novi horor moment, mi kao pacijenti/ice, poreski obveznici/e, apsolutno zaslužujemo znati istinu.
Postavlja se logično pitanje - zašto baš sada? Kako su mogle pod kožu ispod bijele kute proći odluka o odbijanju liječenja djevojčice Nadin, ispovijesti mnogih koji su izgubili život u KCUS-u, a čija horor iskustva pričaju njihovi najmiliji objavljujući skrinšotove i šta sve ne.
Bi li trinaest anesteziologinja prekinulo radni odnos bez osiguranog radnog mjesta u Općoj bolnici, da li bi radije herojski otišle sjediti kući, ali ne dati svoj obraz, cjeloživotno učenje i Hipokratovu zakletvu.
Odlazili su mnogi prije njih, ali su, nažalost, a možda i srećom, otišli preko granice. Nisu imali osigurani transfer niti su bili heroji i heroine. Kad su javno istupali i upozoravali da će biti samo gore, nigdje heroja i heroina ni na vidiku.
Osim njihovih kolega iz struke koji su se bunili, protivili, ukazivali, bila je i radna im kolegica Amina Smajlović, majka djevojčice Nadin, koju je direktorica KCUS-a, s još nekoliko bjelokutaša, javno odbila liječiti.
Bez obzira na to je li baš ova medicinska disciplina imala dodira s liječenjem djevojčice Nadin, sigurna sam da je ovih trinaest anesteziologinja, ako ništa putem medija, bilo upoznato s odbijanjem pružanja zdravstvene zaštite djevojčici Nadin.
Otad do danas majka Amina bije bitku sama sa svojom porodicom i bije ju bez kalkulacija. Ona se svojim činom zauzela za pravo na liječenje svoje djevojčice i tom borbom sigurno će izvojevati bitku za svu našu djecu, da se nikad i nikome više ne desi da neko javno odbije liječiti bilo koga, a osobito dijete.
Da su se tada digli ljekari humanisti i stali u odbranu ne djevojčice Nadin, već Hipokratove zakletve, možda danas ne bi bilo nikakvih transfera, a i mnogi koji su morali otići bili bi još tu.
Možda ne bi došlo do reizbora menadžmenta KCUS-a, već bi još tada bila pokrenuta smjena i menadžmenta i UO KCUS-a, a koja bi nastupila zbog pritiska i pobune ljekara humanista. Ne znam za vas, ali meni heroji i heroine imaju drugačije osobine i oni ne kalkulišu, već „ispravljaju krivu Drinu“, pa šta košta da košta. Zato je moja heroina mama Amina.