U sklopu Medžlisa Islamske zajednice (MIZ) Trebinje nalazi se i posebna prostorija - bosanska soba, koja služi za svečane prijeme i protokolarne razgovore, a urađena je tako da dočara pravu bosansko-hercegovačku staru sobu, sa svim namještajem i pokućstvom te bibliotekom.
Ekipa „Avaza“ posjetila je ovaj lijepi i autentični prostor.
Prema riječima hafiza Sadika ef. Fazlagića, glavnog imama MIZ-a Trebinje, prilikom renoviranja Medžlisa željeli su da, osim službene i prostorije koja je opremljena kao kafeterija, gdje svi oni koji posjete Medžlis mogu popiti kafu i osvježiti se, naprave i jednu prostoriju koja će služiti kao podsjetnik na neka minula vremena, a u kojoj će biti sačuvani predmeti iz svakodnevnog života jedne muslimanske hercegovačke porodice.
- Ovo je jedan vrijedan projekt, koji je osmišljen kao mini muzej, gdje se čuvaju mnogi eksponati koje su nam naše džematlije donijele na čuvanje. Tako se ovdje nalaze i stari mlin za kafu, fildžani, nanule, ibrici, stari zapisi, dijelovi Kur'ana koji su stari i više od 300 godina, knjige, a tu su i stara bešika te tradicionalna narodna nošnja - kazao je efendija Fazlagić.
Kako je istakao, trudili su se da sve ono što su nanovo pravili bude od prirodnih materijala i autentično.
- Namještaj je ukrašen rezbarenjem drveta u tradicionalnom stilu. Želja nam je bila da ovom sobom i izlaganjem svih ovih predmeta pokažemo posjetiocima Medžlisa kulturu, tradiciju i običaje Bošnjaka na ovim prostorima. Sve ovo o čemu pričamo bilo je prezentirano u Begovoj kući, koja je, nažalost, porušena u minulom ratu, pa smo ovom sobom htjeli, na neki način, to sačuvati od zaborava te da imamo gdje predstaviti turistima našu kulturu, naše običaje - pojasnio je ef. Fazlagić.
Dodao je da su knjige izuzetno stare i zahtijevaju posebni tretman. Dio su naslijeđa Bošnjaka s ovih prostora, a čuvaju u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu.
- Knjige rukom pisane na arapskom jeziku, sazidane u zidu građevine, koje su nađene prilikom radova na jednom starom objektu kod Kamenog mosta, također se nalaze u Gazi Husrev-begovoj biblioteci, gdje su date na čuvanje. Važno je naglasiti da se sav arhiv čuva u spomenutoj biblioteci, da je dodatno skeniran te je jedan primjerak skeniranog materijala ustupljen Medžlisu IZ Trebinje - naveo je ef. Fazlagić.
Većina predmeta u bosanskoj sobi ima neku svoju priču.
Tako, naprimjer, bešika potječe iz 18. stoljeća i bila je u vlasništvu Trebinjke udate u Novom Travniku. Kada je ona umrla, potomci su odlučili tu bešiku vratiti u Trebinje. Zatim, u sobi ima jedan sanduk koji je donesen iz stare kuće u Mostaćima čija je vlasnica Munira Hadžiahmetović, koja je pred kraj svog života ostavila u vakuf dio svoje kuće sa svim predmetima, od kojih su najvredniji preneseni u ovu sobu i tako sačuvani od zaborava.