Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo svakodnevno prati određene parametre i na osnovu toga procjenjuje epidemiološku situaciju te donosi nove ili koriguje već postojeće mjere.
Po riječima specijalistice epidemiologije Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo prim. dr. Alme Bungur trenutno, epidemiološka situacija pokazuje blagu tendenciju smirivanja. To je, kaže, rezultat i protivepidemijskih mjera koje su na snazi, ali i odgovornog ponašanja većine stanovništva Kantona Sarajevo.- Međutim, to nikako ne znači da je došlo vrijeme za opuštanje. Naprotiv, mjere i dalje treba ozbiljno shvatiti i primjenjivati te zajedničkim snagama pokušati dobiti bitku protiv COVID-19 - naglasila je u razgovoru za Fenu.
Primarijus dr Bungur podsjeća da je infekcija SARSCoV 2 na početku bila velika nepoznanica, ne samo za naše okruženje, nego i za regiju, Evropu, pa i cijeli svijet.- Vremenom su se stekla određena znanja i iskustva, a borba je postala učinkovitija, ali još postoje nepoznanice kad je u pitanju infekcija, klinička slika, posljedice i imunitet - kazala je.
Virus je detektovan početkom godine i sva istraživanja, pa i ona vezana za imunitet, mogu se referirati na taj period.
Na pitanje ima li klinička slika oboljelih veze sa imunitetom, prim. dr. Bungur ističe da intenzitet kliničke slike izazvane bilo kojim uzročnikom zavisi od mnogih, komplikovanih faktora ljudskog organizma, između ostalih i od imuniteta.Za asimptomatske slučajeve kaže da predstavljaju izvor zaraze za svoju okolinu te to uvijek treba imati na umu.
- Slijedom toga su nastale preporuke da se nosi zaštitna oprema, poštuje fizička distanca, izbjegava nepotrebno okupljanje. Tome, naravno, treba dodati jačanje imuniteta i zdravi stil življenja, ne samo u slučaju infekcije od SARSCoV 2 nego i svih ostalih infektivnih oboljenja - naglasila je.