Ismail Ćidić je predsjednik organizacije Bosnian Advocacy Center. Trenutno je na postdiplomskom studiju na uglednom Duke univerzitetu u SAD. Njegova organizacija bavi se lobiranjem i promocijom države BiH u Sjedinjenim Državama. S Ćidićem smo razgovarali o poziciji naše države na trenutnoj političkoj sceni u SAD, važnosti lobiranja te šta BiH može očekivati od administracije Džoa Bajdena.
Možete li nam reći nešto o vašoj organizaciji Bosnian Advocacy Centar i aktivnostima kojima se ona bavi?
Organizacija Bosnian Advocacy Center rezultat je aktivista koji su volonterski željeli dati svoj doprinos u promociji interesa Bosne i Hercegovine. Aktivno radimo na promociji interesa u stranim vladama, međunarodnim organizacijama i međunarodnim medijima. Iako naizgled mala, djela poput ispravljanja stranih novinara nakon netačnih navoda, kontinuirani kontakt i upozoravanja stranih ambasadora na opasne pojave u Bosni i Hercegovini, susreti sa stranim zvaničnicima, istraživački projekti i sl. definitivno mogu doprinijeti jačanju međunarodne pozicije i utjecanju na narativ o Bosni i Hercegovini. Uvjerili smo se u to više puta kroz naš rad.
Naša vizija je osnovati predstavničke urede u najvažnijim političkim centrima svijeta kako bismo kontinuirano lobirali i zagovarali interese Bosne i Hercegovine.
Kakav je trenutno položaj BiH u američkoj politici?
Sasvim je očito kontinuirano povlačenje i slabija uloga SAD-a u Bosni i Hercegovini. Vidljivo je to i po titulama zvaničnika koji se bave pitanjima Bosne i Hercegovine, ali i sve rjeđim posjetama ključnih zvaničnika Bosni i Hercegovini. Ipak, čak i u takvoj situaciji, SAD su ostale najjači i najvažniji saveznik Bosne i Hercegovine. Imam običaj kazati da „na svu sreću“ nismo na vrhu liste prioriteta SAD-a jer bi to obično podrazumijevalo da se radi ili o nekoj ogromnoj krizi ili o ratu i genocidu, ali to ne znači da ne trebamo jačati savezništvo, promovisati interese, ali i raditi na tome da, napokon, i mi možemo ponuditi nešto savezniku poput SDA osim geografskog i geopolitičkog položaja.
Da li država BiH čini dovoljno u pogledu lobiranja za interese BiH u SAD-u?
Država Bosna i Hercegovina ne čini skoro ništa u pogledu lobiranja, dok je režim Milorada Dodika potrošio više od 30 miliona KM na lobiranje samo u Vašingtonu, probosanske snage nisu uložile ništa u sistematsko lobiranje.
Zbog čega?
Naši izabrani zvaničnici oslanjaju se na volonterski rad naših ljudi u svijetu i smatraju da je to dovoljno, a kada im spomenete lobiranje entiteta RS, kažu da su to „bačene pare“ (tačne njihove riječi) iako je to lobiranje RS-u omogućilo, direktno ili indirektno, mehanizam koordinacije, izbacivanje stranih sudija i tužioca iz pravosuđa BiH, ali i ideju o raspadu BiH koja se danas može čuti među nekim članovima Kongresa SAD-a.
S druge strane, kako očekivati da će naši zvaničnici ulagati u sistematsko lobiranje kada ni službena vanjska politika nije zadovoljavajuća. Na primjer, ne postoji dokaz da je ijedan bošnjački član Predsjedništva nakon Harisa Silajdžića uopće boravio u Washingtonu, čak ni turistički! Ponovo iskorištavam ovu priliku da pozovem njihove savjetnike da me opovrgnu ako nisam u pravu i neka ponude dokaze ako isti postoje.