Drvar, grad na zapadu Bosne i Hercegovine, ostao je poznat kao simbol antifašističkog otpora u Drugom svjetskom ratu. U njemu se nalazi čuvena Titova pećina koja je nakon obnove od danas ponovo otvorena za turiste.
Prvi historijski eksponat koji se nalazi na početku Spomen-kompleks „25. maj“, na samom ulasku u drvarsku kotlinu, je stari partizanski tenk s kojeg je heroina Mika Bosnić skinula nabačeno njemačko ćebe koje je trebalo onemogućiti vidik posadi tenka.
Šesnaestogodišnja hrabra djevojčica nakon toga je poginula.
U sastavu kompleksa su historijski i etnografski muzej, zgrada u kojoj je formirana OZNA.
Ipak, pećina je jedan od najvećih simbola partizanske borbe.
Usječena je u brdo Gradina, u blizini rijeke Unac. Do nje vodi autentična staza. Upravo se tu u pećini zatekao Tito u vrijeme napada Nijemaca u, ispostavit će se, neuspješnoj operaciji „Konjićev skok“, čiji je glavni cilj bio Josipa Broza.
Iako je Drvar okupirana, glavni cilj nije izvršen. Tito se uspio povući iz Drvara i s Kupreškog polja avionom odletjeti na Vis.
Zarobili su samo njegovu uniformu. Zbog hrabrog držanja Drvarčana, Tito je grad odlikovao Ordenom narodnog heroja. Od 1981. grad je nosio naziv Titov Drvar.
Iako je većina muzejskih eksponata ukradena, uništena i spaljena tokom 90-tih godina prošlog stoljeća, lokalitet na kojem se nalazi ima veliku simboličku i historijsku važnost.