U Sarajevu je počela sjednica Predstavičkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
Nenad Nešić, poslanik DNS-a, pitao je kakva je situaicja sa migrantskom krizom i šta Vijeće ministara poduzima po tom pitanju.
Odgovor mu je dao ministar sigurnosti Selmo Cikotić.
Kako je rekao, od ukupnog broja migranata koji se trenutno nalaze u BiH, a 20. septembra Služba za poslove sa strancima registiriala ih je 6.101, od tog broja njih 5.930 nalazi se u privremenim centrima.
- Postoji koordinacijsko tijelo koje djeluje kao operativni štab, ono s policijskim agencijama koordinira o kontroli ulaska i kretanja migranata. Ostvaruje komunikaciju s međunarodnim organizacijama, pomažu finansijski i stručno, kaže Cikotić.
Također, je naveo da je u toku ažuriranje plana aktivnosti i mjera za efikasno upravljanje migrantskom krizom, a ključni izazovi su "vezani za jačanje institucija države i ravnomjernu raspodjelu migrantske krize".
Sljedeći fokus je, kako je naveo, na što kvalitetnijem zatvaranju istočne granice.
- Vijeće ministara BiH donijelo je odluku da se primi 300 pripadnika, odnosno 250 policajca i 50 mlađih inspektora granične policije. Nadam se da će to doprinijeti u zaštiti granice kao i materijalno tehnička podrška od EU u smislu dronova, termalnih kamera - rekao je Cikotić.
Naglasio je da je potrebno urediti sistem identificiranja migranata.
- U regionu mi jedini vršimo biometrisjku identifikaciju, manje od jedan posto migranata ima bilo kakvu identifikacijsku informaciju iz zemlje porijekla. Odbacuju i ne nose dokumente. Potrebno je podići nivo instituta azila. S pravosudinim sistemom urediti procesuiranje migranata, jer imamo porast krivičnih djela - tvrdi Cikotić.
Neophodno je i pojačati saradnju sa institucijama EU, i na pragu smo da realiziramo neke od sporazuma readmisije migranata. Prije dvije sedmice Vlada Pakistana je izrazila želju za potpisivanje sporazuma o readmisiji - rekao je Cikotić.