Masakr u Srebrenici dva su međunarodna suda prepoznala kao genocidni čin, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju 2004. godine i Međunarodni sud pravde 2006. godine. Te utvrđene činjenice o onome što se događalo u Srebrenici treba priznati. Bilo koji pokušaji poricanja i revizionizma su neprihvatljivi, kazala je ovo za “Dnevni avaz” glasnogovornica Evropske komisije, Ana Pisonero Hernandez.
Dodala je da je usvajanje zakona o zabrani negiranja genocida u Srebrenici samo pitanje Parlamenta Bosne i Hercegovine.
- Genocid u Srebrenici ostaje otvorena rana u srcu Evrope. I dalje nas progoni. To nas, i dalje, podsjeća na našu zajedničku odgovornost da spriječimo da se genocid više ne ponovi. Stoga je naša dužnost pamtiti Srebrenicu zauvijek. Također, naša je dužnost osigurati odgovornost. Pravda se mora služiti, a svi odgovorni za masakr moraju se suočiti s posljedicama svojih postupaka. 25 godina nakon genocida u Srebrenici hitnije je nego ikad ukinuti nekažnjavanje počinitelja ratnih zločina – istakla je Pisonero Hernandez.
Istaknula je da će Evropska unija nastaviti pratiti Zapadni Balkan ka pomirenju i regionalnoj saradnji kako bi se izgradila mirna i prosperitetna budućnost za sve ljude u regiji.