Bosna i Hercegovina ima relativno dobar zakonski okvir za zaštitu autorskih i srodnih prava, ali najveći je problem zaštite autorskih prava novinara, kao i zaštite autorskih prava općenito, praktična primjena i funkcioniranje zakonom previđenih mehanizama zaštite, zaključak je radionice "Zaštita autorskih prava novinara/ki i drugih medijskih profesionalaca u BiH", održane u utorak u Brčkom, u organizaciji Udruženja "BH novinari".
- Pojavom online medija i brzim razvojem medija u digitalno doba sve češće se medijski profesionalci suočavaju s krađom njihovih autorskih djela u koja su uložili dosta truda, vremena i novca, ali se nađu i u ulozi onih koji zloupotrebljavaju tuđa autorska prava - saopćili su organizatori.
Doc. dr. Haris Hasić s Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku kaže da ukoliko novinari imaju imalo nedoumice kada žele koristiti nečije tuđe autorsko djelo, uvijek trebaju prethodno tražiti pisanu dozvolu od autora ili nositelja prava.
- Ako uzmete samo jednu rečenicu, a niste citirali, to predstavlja potencijalnu krađu autorskog djela jer je autorsko djelo nešto što je zaštićeno pravom, predmet prava, proizvod, roba kao bilo koja druga, gdje zakon definira što se smije, a što se ne smije i za čiju upotrebu se (često) mora platiti - kazao je Hasić dodavši kako autorsko pravo traje za života autora i 70 godina nakon njegove smrti.
Advokat Kemal Švrakić smatra kako medijski djelatnici moraju poznavati autorska prava odnosno educirati se i razviti svijest o mehanizmima zaštite, kako bi na efikasan način mogli tražiti svoja prava ukoliko dođe do krađe ili zloupotrebe autorskog djela.