Svake godine 4. februara obilježava se Međunarodni dan borbe protiv raka kako bi se podigla svijest o ovom rastućem zdravstvenom problemu. Potrebno je aktivno djelovanje u borbi protiv zloćudnih bolesti u cilju smanjenja broja oboljelih i podizanja kvaliteta i dostupnosti liječenja.
Maligna oboljenja sve su veći zdravstveni problem u svijetu, ali i u BiH. Rak je jedan od vodećih uzroka smrti i bolesti, međutim, iako je borba teška i dugotrajna, ima i onih koji je pobijede.
Takav je i primjer 21-godišnje Lamije Adilović iz Sarajeva koja je za "Avaz" pričala o svojoj borbi. Pobijedila bolest te je danas studentica psihologije.
Borbu za život je započela 2013. godine, kada je otkrila da boluje od trećeg stadija Non-hodgkin limfoma.
- S obzirom na to da sam imala 14 godina, nisam shvatala koliko lavovske borbe ta bolest zahtijeva i koliko tereta nosi sa sobom. Svoj 15. rođendan sam provela na 24-satnoj terapiji, uz infuziju i krevet. Blizu dva mjeseca sam bila nepokretna pa doktori nisu vjerovali da ću uspjeti preživjeti jer sam bila najteži pacijent na Odjelu hematoonkologije – kaže Lamija.
Adilović dodaje da joj je liječenje trajalo dvije godine te da joj je rak sa sobom donio mnoštvo drugih bolesti, kao što su bolesti srca, štitne žlijezde, bolesti kostiju...
- Doktori su počeli pripremati moju porodicu za moju smrt. Međutim, iako najteži dio mog liječenja, taj period mi je donio ogromnu snagu da se borim i da uspijem stati na svoje noge te pobijedim tu opaku bolest - kaže Lamija.