Aerozagađenje mnogo utječe na učestalost obolijevanja i smrtnosti kod svih građana, rekla je na početku razgovora za „Avaz“ prof. dr. Zehra Dizdarević, specijalista pulmolog i alergolog.
Kod zagađenja zraka, kako je navela, potrebno je voditi računa i o izvorima zagađenja i adensima zagađivanja (čestice i plinovi).
- Ovisno o koncentraciji čestica PM2.5 i PM10, imamo oštećenja dišnih puteva te ostalih dijelova i sistema u organizmu. Imamo i plinove (SO2, ozon, NO2), sve te materije, ako su udružene, dovode do još većeg oštećenja – pojasnila je Dizdarević.
Prema njenim riječima, najugroženiji je respiratorni sistem, jer čestice ulaze kroz gornje dišne puteve, odnosno nos i usta.
- Prva meta su nos i usta. Plinovi dolaze i do sluznice očiju pa izazivaju reakcije u očima. Što se tiče stalnih tegoba, može doći do pogoršanja osnovnog oboljenja, nastanka novog, a u budućnosti to može biti i teže oboljenje. Kod pogoršanja osnovnog oboljenja, simptomi mogu da se jave u vidu tzv. lažne gripe. Građani misle da su gripoznog stanja. Simptomi se manifestiraju kroz kašalj, iritaciju grla, uz curenje iz nosa te pojavu suznih očiju – kazala je doktorica Dizdarević.
Također, kako je navela pulmologinja, ukoliko se ljudi izlože velikom aerozagađenju, može se pogoršati bronhijalna astma, kao i hronična opstruktivna plućna bolest – bolest pušača.
- Oni su naročito osjetljivi. Vidim, puše po ulicma, idu s cigaretama. Onda je to još gore stanje i dovodi do još većeg pogoršanja nego što je očekivati – upozorila je doktorica Dizdarević, napomenuvši da su i kardiovaskularne bolesti i glavobolja nešto što momentalno ugrožava život.