Sarajlije su jučer udisale najzagađeniji zrak u svijetu, pokazivali su podaci za mjerenje kvaliteta zraka “Air Visual“, a indeks kvaliteta zraka bio je 464. Na listi odmah iza Sarajeva na listi se našao glavni grad Bangladeša Daka s koeficijentom 280, a treći je bio Delhi (Indija) s koeficijentom 252.
Osim glavnog, još nekoliko bh. gradova bilo je prekriveno smogom, a građani su se bukvalno gušili.
Vlada Kantona Sarajevo na jučerašnjoj telefonskoj sjednici donijela je odluku kojom se proglašava epizoda uzbune. Osim ovakvih mjera, vlasti u glavnom bh. gradu iz godine u godinu ne poduzimaju nikakve konkretne korake na rješavanju dugogodišnjeg problema zagađenja zraka.
Anes Podić iz Udruženja „Eko-akcija“ kaže da ne zna kakvi se efekti sada mogu dobiti ovom odlukom te ističe da je ona trebala biti ranije donesena.
- Zrak u Sarajevu izuzetno je opasno za zdravlje. Nije ovo problem samo u glavnom gradu, i u drugim dijelovima BiH dešava se isto. Sjetimo se da je 1952. godine čuvena londonska epizoda smoga ubila 12 hiljada građana za samo pet dana, a tada je indeks kvaliteta zraka bio 840, a u Ilijašu je sada 720. Blizu smo situacije u kojoj su umirale hiljade ljudi, a naše vlasti su bez reakcije - istako je Podić.
Mjere koje se poduzimaju u okviru epizode uzbune uključuju zabranu kretanja automobila čiji dizelski motori imaju normu EURO 3 i manju, uz pojačane kontrole inspekcija, uz asistenciju policije. Mjere Vlade KS koje trebaju biti provedene u slučaju epizode uzbune su, između ostalog, obustava nastave prema potrebi i zabrana korištenja čvrstih goriva i teških ulja.
Na snazi ostaju i mjere iz epizoda "upozorenje" i "pripravnost" u svim zonama Kantona Sarajevo.
Zbog prekomjernog zagađenja zraka u Kantonu Sarajevo, na terenu su jučer bili kantonalni inspektori koji su kontrolirali provođenje novih mjera Vlade. Uz asistenciju policije, prioritetna aktivnost inspektora jučer je bila kontrola vozila u saobraćaju.
Osim što im vlast ne pomaže, građanima u narednim danima naruku neće ići ni vrijeme. Prema riječima meteorologa Nedima Sladića, u smogu ćemo se gušiti i narednih dana, a vjetra ni padavina neće biti prije 18. januara.
- Do daljnjeg nema poboljšanja vremenskih uvjeta niti smanjenja zagađenja zraka - navodi Sladić.
Dok se grad gušio u sivom omotaču, mnoge Sarajlije prodisale su na okolnim izletištima i planinama. Trebević je bio pun šetača i djece koja su uživala u igri na snijegu.
Među njima je bio i Mirza Mehanović s djecom, koji nam je kazao da ovo nije ništa iznenađujuće.
- Ljudi svašta lože i ne obaziru na to šta stavljaju u peć, a svega tu ima, od plastike do guma. To je najveći problem. Ogroman je broj automobila u gradu, i to svakakvih. Ne bi me iznenadilo da situacija bude još gora - kaže Mehanović.
Nermina Đubur dovela je unučad da, kako kaže, uživaju u čistom zraku.
- Nosim masku, ali ni ona više ne pomaže. Svaki slobodan trenutak koristim kako bih dovela unučad sa se igraju na svježem zraku. Sreća pa nam je Trebević blizu. Rijetko izlazim na ulicu po ovom vremenu – navodi Đubur.
I Midhat Tonjo često dođe na Trebević, i to ne samo kada je zrak u gradu zagađen.
- Najgore je što vlast ništa ne čini da se ovo riješi. Ni inspekcije ne rade ništa. Dovoljno je da odu u Ilijaš i da vide kako crn dim izlazi iz dimnjaka – poručuje Tonjo.