Kako se približava zima, u Sarajevu je ponovo aktuelizirano pitanje zagađenja zraka. Već su objavljeni izvještaji da je glavni grad BiH, ponovo, najzagađeniji u svijetu.
S druge strane, priča o toplovodu Kakanj – Sarajevo, generacijskom projektu koji bi pogasio 90 posto individualnih ložišta kao najvećih zagađivača u Sarajevu, pokrenuta je s mrtve tačke. Mašinski fakultet u Sarajevu završio je projekt, a Fond za zaštitu okoliša FBiH do kraja godine trebao bi ga i prezentirati, Elektroprivreda BiH izdvojila je novac, ali u Vladi Kantona Sarajevo ne vlada optimizam.
Pokazuje to i izjava Damira Filipovića, ministra prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša.
- Investicija u Kantonu je izuzetno visoka i to nije uzeto u obzir prilikom izrade dosadašnje dokumentacije, radi se o iznosu od cirka 360 miliona KM. Puno je i drugih nepoznanica vezano za izgradnju novog bloka, obavezi smanjivanja emisija ugljendioksida. Vidjet ćemo šta će projektna dokumentacija pokazati. Trenutno se radi idejni projekat koliko znam. U najboljem slučaju to se neće realizirati u narednih 5 godina – kazao je jučer Filipović za „Avaz“.
S druge strane Fuad Čibukčić kaže da bi idejni projekt trebao biti završen do 10. decembra i da bi se nakon toga radila projektno – tehnička dokumentacija.
- Tada bismo već imali gotovu trasu i gotov projekat već oko Nove godine znali bi sve. Prije pola godine sam razgovarao s premijerom KS Edinom Fortom i ministrom Filipovićem. Upoznao sam ih s dinamikom, ali ja ne mogu sada da zavrćem bilo kome ruku da radi svoj posao, nemam ingerencije. Tada sam im rekao da trebamo aktivno razmišljati o prijemu te toplotne energije u KS – kaže Čibukčić.
Također, iz Termolektrane Kakanj, na čijem čelu je Enver Merdić naglašavaju da postojećim kapacitetima mogu bez smetnji opskrbljivati Sarajevo toplotnom energijom.
- Postojeći kapaciteti koje imamo su dovoljni za opskrbljivanje gradova do i samo sarajevo toplotnom energijom – kaže Merdić, ističući da tvrdna Filipovića da je potrebno graditi novi blok nije tačna.
Iz Kantonalnog odbora SDA jučer su upozorili da je prema podacima koje objavljuju relevantne organizacije, indeks zagađenja izuzetno visok i zabrinjavajući.
- Vlada KS, na čelu sa premijerom Edinom Fortom, ne pokazuje ni najmanji znak interesa za rješavanje ovog pitanja, a kamoli da ponudi strateška rješenja. Odbili su amandman našeg Kluba, kojim smo tražili da se sredstva u stavci 'Primjena plana interventnih mjera u slučajevima prekomjerne zagađenosti zraka' poveća sa 100 hiljada na 2,4 miliona KM. Plan interventnih mjera je usvojen u prethodnom mandatu, kada je premijer KS bio Elmedin Konaković. Nedosljedno je u decembru kada je situacija alarmantna usvajati svake godine hitne mjere. Sa ovakvim budžetom za borbu protiv zagađenja vazduha, opet će Konakovićevo jedino rješenje biti 'par-nepar' tablice i druge populističke mjere, a zdravlje građana će i ove zime biti na udaru opasnih zagađenja - navode iz KO SDA.