U velikom dijelu Evrope, uključujući i našu državu, u noći sa subote na nedjelju počinje zimsko računanje vremena. U tri sata u nedjelju kazaljke je potrebno pomjeriti sat unazad.
Pomjeranje kazaljki uvedeno je u Prvom svjetskom ratu, uz obrazloženje da se time produžava dan. Također, omogućava se ušteda u potrošnji struje, povećava produktivnost, poboljšava prilagođavanje ljudi i radni dan čini efikasnijim.
Ministri saobraćaja zemalja članica Evropske unije godinama, ipak, vode polemiku treba li ukinuti ljetno računanje vremena. Evropska komisija je 12. septembra prije dvije godine predložila ukidanje pomjeranja kazaljki za cijelu EU u 2019., ali konačna odluka neće biti donesena prije 2021. godine.
Grupa od 70 poslanika Evropskog parlamenta zalaže se za ukidanje direktive Evropske komisije. Kako navode, zahtjev za ukidanje pokrenut je zbog sve više dokaza o negativnom utjecaju te prakse.
Iz Instituta za meteorologiju BiH potvrđeno nam je da će Bosna i Hercegovina, ukoliko Evropska unija donese odluku o ukidanju računanja zimskog i ljetnog vremena, slijediti pozitivne zakonske odredbe EU.
Već je pripremljen Prijedlog zakona o zvaničnom vremenu u BiH, a u proceduri je prikupljanje mišljenja relevantnih institucija, nakon čega će kompletirani materijal biti upućen Vijeću ministara BiH.A. ČENGIĆ
Prelaskom na zimsko računanje vremena, doći će do promjene u primjeni perioda obračuna jeftinije i skuplje struje.
Za domaćinstva koja imaju dvotarifna brojila, jeftina struja bit će radnim danima i subotom od 13 do 16 i od 22 do 7 sati, a nedjeljom cijeli dan.
Za ostale kategorije kupaca „Elektroprivrede BiH“ utrošena električna energija obračunavat će se prema nižoj tarifi radnim danima u periodu od 22 do 7 sati, a subotom i nedjeljom cijeli dan.