BIJELJINA

Još se traga za više od 7.206 nestalih u BiH

Politička volja potrebna nam je samo kako bismo otvorili arhive, ratnu dokumentaciju i natjerali one koji znaju, da govore

Sa skupa u Bijeljini: Prezentirani rezultati rada u 2019.. Fena

Fena

18.10.2019

Okrugli sto “Postignuća i prioriteti u procesu traženja nestalih osoba“, koji je organizirao Savjetodavni odbor Instituta za nestale osobe BiH uz podršku UNDP-a, održan je danas u Bijeljini.

Cilj skupa je bio da se porodicama nestalih prezentiraju rezultati u procesu traženja nestalih osoba, kao i prioriteti na kojima će se raditi u narednom period te odgovoriti na sva pitanja koja se tiču procesa traženja nestalih osoba.

Na pres-konferenciji, koja je održana tim povodom, istaknuto je kako su istražitelji Instituta za nestale osobe BiH u prvih devet mjeseci ove godine izašli na teren 1.300 puta te da je izvršeno 77 ekshumacija.

Ove godine, rečeno je, ekshumirano je 77 tijela te je identificirano 187 žrtava. Do kraja septembra ove godine izuzeto je 80 koštanih uzoraka za DNK analizu, a radi pridruživanja naknadno pronađenih posmrtnih ostataka, reeskshumirano je 265 tijela ranije ukopanih žrtava. Istaknuto je da se još traga za više od 7.206 nestalih, saopćeno je iz Instituta za nestale osobe BiH.

Marko Jurišić, član Kolegija direktora Instituta za nestale osobe BiH, naglasio je kako je ključni problem traganja za nestalim osobama zapravo pitanje nedostatka političke volje, što je direktno vezano za nedostatak pravih i tačnih informacija o lokacijama masovnih grobnica.

- U susjednim zemljama, u kojima se traži duplo manje ljudi, ovo pitanje je od ključne državne i društvene važnosti. Kod nas je to drugorazredno pitanje. Politička volja potrebna nam je samo kako bi otvorili arhive, ratnu dokumentaciju i natjerali one koji znaju, da govore. Svi ratni zločini se moraju procesuirati. Samo ćemo tako dobiti informacije na osnovu kojih ćemo pronalaziti masovne grobnice. Ujedno se moramo prestati dijeliti na naše i njihove i raditi zajedno na rješavanju ovog pitanja – kazao je Jurišić.

Naglasio je da je Institutu potreban i drugi vid podrške, poput posebno obučenih pasa tragača i geosondi, koji bi pomogli da se prilikom ekshumacija mikrolokalitet veličine stadiona, na kojem bi se mogla naći masovna grobnica, sveo na mnogo manju površinu.

Amir Kulaglić, član Savjetodavnog odbora Instituta za nestale osobe BiH, posebno je apelirao na porodice nestalih da konačno identificiraju one za koje je već stigao DNK nalaz.

- Apeliramo na sve porodice da konačno identificiraju one nestale koji su nađeni i da konačno daju svoju saglasnost za ukop. Garantiramo da će posmrtni ostaci tih žrtava, ukoliko budu naknadno pronađeni, biti reasocirani s onim koji se ukopaju – kazao je Kulaglić.

Petar Šikman, član privremenog Upravnog odbora Instituta za nestale osobe BiH, obraćajući se medijima, istaknuo je da se porodicama nestalih mora omogućiti pravo da znaju, iako su svi svjesni da je veliki broj žrtava završio u jamama, jezerima, rijekama te da neki od njih nikada neće biti pronađeni.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.