Različiti oblici malignih bolesti, multipla skleroza, psihijatrijska stanja samo su neka od teških oboljenja kod kojih se kao djelotvoran lijek pokazao kanabis. Mnoge zemlje u svijetu, kao i u našem okruženju odobrile su legalizaciju kanabisa u medicinske svrhe. Međutim, BiH još uvijek čeka.
Oni koji se zalažu za legalizaciju kažu kako postoji pozitivna klima, ali da postupak otežava komplikovana zakonska regulativa.
- U decembru 2015. godine Komora magistara farmacije FBiH pokrenula je inicijativu da se kanabis legalizira u medicinske svrhe. Stručnjaci su složni da ulje kanabisa treba omogućiti pacijentima. Ministar civilnih poslova Adli Osmanović proveo je prvu proceduru, a potom je učinjen i drugi korak u Ministarstvu sigurnosti BiH - kazala je za „Avaz“ Zahida Binakaj, predsjednica Komore magistara farmacije FBiH.
Pojasnila je da je problem nastao u Zakonu o narkotičkim sredstvima BiH gdje je kanabis svrstan u skupinu „strogo zabranjenih“.
- Pripremljen je Prijedlog nacrta izmjene zakona kojim bi se kanabis prebacio u skupinu koja otvara mogućnost njegovog korištenja u medicinske svrhe. Do usvajanja zakona, mi smo prije par mjeseci napravili Odluku, koji treba da usvoji ministarstvo civilnih poslova, a koja bi omogućila korištenje kanabisa do usvajanja izmjena zakona - pojasnila je Binakaj.
Prije četiri godine Irfan Ribić dobio je dijagnozu multiplaskleroze. Doktori su mu rekli da za dvije godine može ostati u kolicima.
- Počeo sam koristiti kanabis, završio sam Akademiju scenskih umjetnosti, bavim se atletikom. Mi ne tražimo da zapalimo dulume kanabisa i hodamo s džointom, nego da pomognemo ljudima - rekao je Irfan Ribić, koji je i predsjednik UG KanaBiH.
Pojedine države iz regiona već su legalizirale korištenje kanabisa u medicinske svrhe ili odobrile lijekove na bazi kanabisa. Slovenija je to učinila 2014., Hrvatska 2015., Makedonija 2016., Njemačka 2017. godine. Velikoj Britaniji je za izmjenu zakona trebalo svega tri mjeseca.