Godinama unazad teška situacija u Bosani i Hercegovini natjerala je veliki broj građana da, u potrazi za egzistencijom i bilo kakvom zaradom, odlaze u inozemstvo.
Zvaničnih podataka o egzodusu nema, već na masovni odlazak uglavnom ljudi u punoj radnoj snazi ukazuju istraživanja nevladinog sektora. Prema podacima Unije za održivi povratak samo od početka godine Bosnu i Hercegovinu napustilo je više od 30.000 ljudi
Najtraženiji poslovi
Mnogo je i onih koji u potrazi za zaradom odlaze kako bi radili sezonske poslove.
Na internetu se mogu naći različite ponude za posao, od berača jagoda u Finskoj, fotografa na kruzerima, lovaca na krabe, ribolovaca na Sjevernom moru, do građevinskih radnika u Azerbejdžanu.
Radnici iz BiH se u velikoj mjeri odlučuju i za sezonski rad na moru, u Hrvatskoj i Crnoj Gori, ali u Agenciji za rad i zapošljavanje BiH, ali ne raspolažu podacima o tačnom broju radnika jer nemaju sporazume o sezonskom zapošljavanju.
Najtraženiji poslovi među bh. građanima su u turističkoj, ugostiteljskoj i građevinskoj djelatnosti. No, poslodavci širom svijeta nude mnogo više za one koji su za dobre plaće spremni na rizik.
Lov na krabe u Beringovom moru kod Aljaske predstavlja jedan od najopasnijih, ali i najisplativijih poslova koji podrazumijeva 24-satno radno vrijeme u teškim vremenskim uvjetima. Lovci na krabe, osim s opasnim ulovom, moraju se boriti i sa 15 metara visokim hladnim valovima, vjetrom koji dostiže 130 kilometara na sat, mećavama... U sedam dana strada najmanje jedan ribar.