Odlukama Ustavnog suda BiH iz 2013. i 2014. Zakon o plaćama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama, koji je, inače, na nivou BiH donesen još 2005. godine, proglašen je neustavnim.
Najviša pravosudna instanca u našoj zemlji potvrdila je da Zakon diskriminira sudije, tužioce i drugo stručno osoblje Suda i Tužilaštva BiH u odnosu na druge zaposlene u institucijama BiH, koji uz plaće primaju i naknade za troškove prijevoza, toplog obroka, odvojenog života i smještaja u toku rada.
Tužbama moraju rješavati svoja statusna pitanja
Konkretno, ovim zakonom nije bilo propisano pravo sudija, tužilaca i drugog stručnog osoblja u Sudu i Tužilaštvu BiH na te naknade. Ustavni sud naložio je Parlamentarnoj skupštini BiH da izmijeni Zakon o plaćama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama, ali to se ni do danas nije desilo.
Da bi ostvarili isti položaj kao i drugi uposlenici institucija države, sudije, tužioci i drugo stručno osoblje u bh. pravosuđu počeli su od 2016. godine sudskim putem tražiti svoja prava iz radnog odnosa.
Od tada do danas, iz budžeta BiH isplaćeno je više od tri miliona maraka na ime naknada, čime je država dovedena u još jedan apsurdan položaj.
Nezabilježen je slučaj da predstavnici pravosuđa, kao jednog od stubova vlasti, moraju tužbama rješavati svoja statusna pitanja, a da Zakon o plaćama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama još nije usklađen s Ustavom BiH.
- Prema odredbama Krivičnog zakona BiH, neizvršenje odluka Ustavnog suda BiH trebalo bi povlačiti krivičnu odgovornost. U ovom slučaju, odgovorna je Parlamentarna skupština BiH, koja nije uskladila Zakon s odlukom Ustavnog suda - izjavio je za naš list Ranko Debevec, predsjednik Suda BiH.
Inače, Vijeće ministara predlagalo je nekoliko puta izmjene Zakona, ali su one odbijane u Parlamentu BiH.