Klinički centar Univerziteta u Sarajevu nabavio je najsavremeniji mamograf, američkog proizvođača "Hologic", za potrebe Klinike za radiologiju. Njegova vrijednost je 760.500 KM.
Prema riječima direktorice dijagnostičkih disciplina prof. dr. Sandre Vegar-Zubović, riječ je o uređaju najnovije generacije aparata s tomosintezom i stereotaksijom.
Mogućnost stereotaksije znači preciznu biopsiju iglom koja se najčešće radi kod nepalpabilnih tumora dojke uz mogućnost 2D i 3D prikaza, a tomosinteza daje slojevitu sliku tkiva dojke radi još preciznijeg uočavanja detalja.
- Analogni mamografski aparat koji smo dosad koristili instaliran je 2006. godine. Osim te činjenice, Klinika je dnevno radila po 20 pregleda pored drugih radioloških modaliteta u dijagnostici dojke kao što su ultrazvuk, magnetna rezonanca i iglena biopsija tumora - kaže prof. dr. Vegar-Zubović.
Ističe da je prednost tog aparata što se radi o digitalnom modelu koji daje niskodozan pregled, omogućava prikaz puno više detalja od snimka na analognom mamografskom aparatu, manipulaciju slike s detaljnom analizom kao i usporedbu sa ranijim nalazima.
- S novim uređajem realizirat ćemo veći broj pregleda. Radit ćemo rano otkrivanje tumora, nejasne i nesigurne nalaze tumora, pacijente s pozitivnom porodičnom anamnezom karcinoma dojke kao i skrining određenih grupa ženske populacije - pojasnila je prof. dr. Vegar-Zubović.
Generalna direktorica KCUS-a prof. dr. Sebija Izetbegović navela je da je nabavka novog mamografskog aparata nastavak pravilne strategije nabavljanje opreme.
Ističe da je KCUS u posljednje tri i po godine najbolji primjer kako se predanim i odgovornim radom mogu ostvariti izvrsni rezultati, koje bi trebalo slijediti svi ostali zdravstveni centri.
- Oprema koju smo zatekli u KCUS-u prije tri godine bila je stara i neodržavana. Trošene su ogromne količine novca netransparentno, bez stručne i strateške opravdanosti. Stvarani su ogromni dugovi, a status ustanove u potpunosti doveden u pitanje. Nabavkom tog aparata poboljšane su usluge koje se pružaju na Klinici za radiologiju. Jedna od najvećih prednosti tog aparata je i otkrivanje tumora koji su na analognim aparatima nevidljivi ili je njihova slika neupečatljiva, a to se odnosi na 20 posto od ukupnog broja tumora. Pregled na tom aparatu će biti manje neugodan i bolan u poređenju s postojećim aparatom - kazala je.
Naglašava da se u KCUS zbrinjavaju najteži slučajevi iz cijele Bosne i Hercegovine.
- Kupovina nove opreme neophodna je da bismo mogli odgovoriti zahtjevnim zadacima. Pokazali smo kako treba raditi, kako popravljati stanje u ekstremno zapuštenom zdravstvenom sistemu. KCUS i dalje nastavlja raditi za dobrobit bolesnika, ali i na popravljanju statusa svojih uposlenika. Nećemo se zaustaviti i istrajat ćemo na provođenju pravilne reforme zdravstva - izjavila je prof. dr. Izetbegović.