Nema boljeg od nesreće. Svaki poraz, svako slomljeno srce, svaki gubitak, sadrži vlastito sjeme, vlastitu lekciju koju morate naučiti. Tako se, citirajući velikog Malkolma Litla (Malcolm Little), britanska aktivistica Maz Salem godinama bori protiv islamofobije u Velikoj Britaniji, ali i cijelom svijetu.
Njen 82-godišnji otac Muhamed Salem izboden je 2013. u Birmingemu dok se vraćao iz džamije. Ubio ga je neonacistički desničar, Ukrajinac, koji je osuđen na 40 godina zatvora za ubistvo i terorizam. Ovih dana Maz Salem boravi u našoj zemlji, uz pomoć i na preporuku Fondacije „Remembering Srebrenica“. Razgovara sa žrtvama rata, ženama koje su preživjele najbrutalnije zločine.
Podjela i vladanje
- Nikad se neću osjećati poraženo. Osjećam da će većina radikalnih medija i političara uvijek pokušavati iskoristiti islam i muslimane za podjelu i vladanje. To se dešavalo i u BiH za vrijeme rata, kada su učinili sve da dehumanizuju Bošnjake, da opravdaju rat, smrt i uništenje. Da bismo se uhvatili ukoštac s islamofobijom i antimuslimanskom mržnjom, moramo pratiti kako desničarski političari i mediji širom svijeta demoniziraju islam i muslimane da bi opravdali antimuslimanski program. Moramo, također, priznati da je tzv. priča o ratu protiv terorizma odgovorna i za generiranje antimuslimanske mržnje i islamofobije danas – kaže Salem u razgovoru za „Avaz“.
Upozorava na uspon i jačanje krajnje desnice širom svijeta, što je novi razlog za mržnju.
- Dok su valovi rata proizveli neviđen broj izbjeglica iz Afganistana, Iraka, Libije, Sirije, Somalije i Pakistana, u Evropi su nailazili na nove zidove. Muslimani su postali neprijatelji svijeta. Otkako je otac ubijen, svakodnevno govorim o tome. No, problem je u Britaniji što je premijerka Tereza Mej (Theresa May) koristila islamofobiju i stav protiv izbjeglica da bi došla tamo gdje je danas. No, i bez nje, antimuslimanska retorika i fanatizam bili su glavni faktor koji potiče takozvani rat protiv terorizma više od 15 godina - kaže Salem.
Buduće generacije
Jedino rješenje da islamofobija prestane jeste da političari širom svijeta potpuno promijene stav prema muslimanima, migrantima i izbjeglicama.
- Muslimani trpe intenzivnu diskriminaciju u svakodnevnom životu naočigled svih nas. Naša je dužnost da kao muslimani razumijemo ne samo religijska pitanja nego i političku situaciju s kojom se suočavamo u našoj zajednici. Zato svi, svi, svi moramo govoriti protiv islamofobije i aktivno se uključiti u kampanju kako bismo osigurali bolji, humaniji i mirniji svijet za buduće generacije - poručuje Salem.
Hoću da prenesem istinu neznalicama na ovom svijetu
Maz Salem kaže da je privilegirana i vrlo dirnuta onim što je vidjela u BiH. U Prijedoru se susrela s Nusretom Sivac, mnogo su razgovarale, dale snage jedna drugoj.
- Bosanske žene drže glavu visoko i s ponosom. One imaju sve razloge da budu ljute na svijet. No, one su tako elegantne, sofisticirane, intelektualno inspirativne. Sa Žute tabije posmatrala sam dubinu opsade Sarajeva, shvatila sam koliki je razmjer zločina koji su učinili Srbija i Vojska RS. Ipak, danas i jedni i drugi negiraju genocid nad bosanskim muslimanima. Zato sam ovdje, da slušam istinu i prenesem je neznalicama na ovom svijetu!