Da Bosna i Hercegovina ima veliki problem s odlaganjem životinjskog otpada, pokazuje posljednji primjer iz Kaknja.
Kraj samog puta, u blizini gradskog groblja, gdje svaki dan djeca prolaze nesavjestni građani bacaju velike količine otpada od zaklanih životinja, krava i ovaca.
Na ovaj problem već duže upozoravaju stanovnici Kaknja, ali i okolnih naselja jer se često događa da u potocima i rijekama završava otpad životinjskog porijekla.
U BiH ne postoje podaci o količini proizvedenoga životinjskog otpada, međutim, iz EPRD konzorcija, koji provodi projekt neškodljivog zbrinjavanja životinjskoga otpada u BiH, kažu kako se pretpostavlja da je riječ o količini od oko 100.000 tona.
Odlaganje otpada na taj način predstavlja veliki rizik za zdravlje ljudi i životinja te životnu sredinu jer se nisu uništili uzročnici zaraznih bolesti koji kruže u prirodi.
Česti su prizori plutanja uginulih konja i krava rijekama, dok u mnogim prigradskim naseljima njihova trupla završavaju u neposrednoj blizini kuća. Problem je što životinje uginule od zaraznih bolesti godinama mogu biti izvor infekcija, samim time i prijetnja za zdravlje ljudi.
Također, mještanin koji se javio našoj redakciji ukazao je i da su im putevi loši.
- Hodamo i vozimo po makadamu, kao da smo u 16. stoljeću. Nerijertko pored ceste mogu se vidjeti velike količine smeća – požalio se mještanin Kaknja.